Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Sebze Çorbası Kaç Kalori?

sebze çorbası kaç kalori

Çok çeşitli sebzelerle hazırlanabileceği gibi geleneksel bir sebze çorbasında soğan, patates, kabak, havuç kullanılmaktadır. Damak zevkine göre kırmızı ve yeşil biber ile bezelye de sebze çorbalarının vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Mevsimine göre sebze çorbalarında pırasa ve kereviz  de sebze çorbalarının ana malzemelerinden birisidir.

Sebze çorbası,  daha çok tereyağı ile hazırlanan kremalı bir çorba türüdür.  Sebze içermesi bakımından vitamin çorbası olarak da adlandırılmaktadır ve gerçekten de vitamin açısından oldukça zengindir. Çocukların da severek tükettikleri bir çorba olarak vücudun vitamin ihtiyacını karşılaması açısından faydalı olduğu gibi hazmı kolaylaştırıcı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını düzenleyici etki de yapmaktadır.

Sebze Çorbası Kalori Değerleri

Havuç, soğan ve patatese ek olarak kışlık sebzelerinde kullanıldığı bir sebze çorbasının bir büyük kasesinde 155 kalori  bulunmaktadır. Geleneksel olarak hazırlanmış, soğan, patates, havuç, kabak içeren bir orta porsiyon sebze çorbası 140 kaloridir.

İçerdiği malzemelere göre çok az miktarda oynamalar olsa da genel olarak iki kepçe sebze çorbasının kalori değeri 110 kadardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...