Salı, Ağustos 16, 2022

Safran yağının saç ve cilt için yararları

safran yağının cilde faydaları

Safran yağı safran baharatından elde edilir ve saçınız, cildiniz ve genel sağlığınız için çok çeşitli faydalara sahiptir. Safran yağı, geleneksel ilaçların çoğunda da önemli bir bileşendir. Parlak kırmızı baharat safranı yemeğinize lezzet ve renk katıyor. Ama safran yağının genel sağlığınız için ne kadar sağlıklı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Safran yağı saçınıza, içinde safran baharat ayıklanır cilt ve genel sağlık yararları geniş bir aralığı vardır. Fiyat / fayda oranı iyi! Beslenme açısından, safran yağı potasyum, kalsiyum, magnezyum, A vitamini ve C vitamini ve diğer birçok uçucu asit açısından zengindir. Bu yüzden safran yağı şimdiye kadarki en besleyici esans yağlarından biri olarak kabul edilir.

Akne tedavisi

Safran yağının antioksidan özellikleri akne ile mücadelede etkilidir. Safran yağının antibakteriyel ve eksfoliye edici özellikleri, akneleri köklerde tedavi eder ve tekrar olmalarını önler. Ayrıca lekelerle savaşmanıza ve aknenin bıraktığı izleri işaretlemenize yardımcı olabilir.

Cilt durumu

Cilde safran yağı uygulamak veya kullanmak sağlıklı ve parlak bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir. Yağın antioksidan özellikleri serbest radikallerle savaşır ve cilde zarar vermelerini önler. Ayrıca cilt gözeneklerini açmanıza ve siyah noktaları çıkarmanıza yardımcı olur. Cildin kan dolaşımını iyileştirir, cildi sıkılaştırır ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Saç dökülmesini önlemek

Aşırı saç dökülmesi ile uğraşanlarda safran yağı çok yararlı olabilir. Safran yağını saç köklerinize uygulamak saç büyümesini artırabilir. Zamanla, hasarlı saçları sağlıklı saçlarla değiştirmenize ve uzun süreli saç dökülmesini önlemenize yardımcı olabilir.

Kilo

Kilo alımının ana nedenlerinden biri açlıktır. Açlığı kontrol etmeyi zor bulanlar, çok fazla yemek yiyecek ve uzun vadede kilo alacaklar. Diyetinizde safran yağı kullanmak açlığınızı kontrol etmenize ve günlük kalori tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Uzun vadede, bu kilo vermeye yardımcı olur.

Solunum yolu hastalıklarının tedavisi

Astım ve öksürük gibi solunum problemleri için safran yağı çok yararlı olabilir. Bu yağın az miktarda solunması veya sınırlı miktarda alınması, solunum yollarının tıkanıklığının giderilmesinde ve mukus ve balgamın gevşetilmesinde çok yardımcı olabilir.

Ruh sağlığı

Safran yağının aroması yatıştırıcı ve hoştur, doğal olarak stresi serbest bırakır. Bu koku vücudunuzdaki serotonin (Serotonin,insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Bu nedenle mutluluk hormonu olarak bilinir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir. )üretimini uyarır. Bu hormon, doğal olarak stres ve depresyonla savaşmanıza yardımcı olabilir . Ve uykusuzluk ile ilgilenenler için, safran yağı çok yararlı olabilir, çünkü doğal bir uyku indükleyicisidir.

Diyabetle mücadele

Safran yağı, yükselen kan şekeri düzeyleriyle savaşma yeteneğine sahiptir. Bu uçucu yağı diyetinize eklemek, diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini doğal olarak kontrol etmesine yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz