Salı, Ağustos 16, 2022

Safranın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

safran ve safran yağının faydaları

Birçok çalışmada, bazıları aşağıda listelenen Safran baharatını kullanmanın inanılmaz faydalarını belgelemiştir

Parlayan ciltler için

Parlayan bir cilt elde etmek için 4-5 safranı 2-3 saat suya batırın ve ardından macunu yüzünüze hafifçe masaj yapın. 5 dakika sonra yıkayın. Daha açık bir cilt için işlemi haftada en az iki kez tekrarlamak isteyebilirsiniz.

Saç dökülmesinin tedavisi için

Kafa derisi üzerinde safran, meyan kökü ve süt karışımının uygulanması kellik (alopesi) tedavisinde ve saç dökülmesinin önlenmesinde çok etkilidir. Ayrıca saç büyümesini de teşvik etti.

Kalp atış hızı kontrolü

Safran, kalp atışı hızını kontrol etmeye yardımcı olan potasyum içerir. Bu kalbin korunmasına yardımcı olur.

Kan basıncı kontrolü

Safran, potasyum, bakır, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum ve selenyum gibi birçok mineral içeriğe sahiptir. Bu minerallerin çoğu kan basıncını kontrol etmeye ve hemoglobin oluşumuna yardımcı olur.

Antioksidanlar olarak

Safran, serbest radikallerle savaşmada oldukça yararlı olan ve sonuç olarak hastalıkları önleyen ve sağlığı geliştiren birçok antioksidan içerir.

Sivilceleri tedavi etmek için

Sivilcelerden kurtulmak için, 6-7 fesleğen yaprağı ile 10 safran şeridi ezmesi yapın ve etkilenen bölgelere uygulayın. 10 dakika sonra sade su ile yıkayın. Bu karışım yüzdeki lekelere, akne, kırışıklıklar, sivilce ve diğer siyah noktalara karşı iyi çalışır.

Kanserin önlenmesi için

Safran likopen, zeaksantin, a- ve β-karoten gibi biyokimyasal bileşikler içerir. Bu biyokimyasal bileşikler, bağışıklık modülatörleri olarak hareket etme yetenekleri nedeniyle vücudu kanserden korumaya yardımcı olur.

Sağlıklı dudaklar için

Safran, en fazla B2 vitamini (riboflavin) içeren birkaç bitki ürününden biridir. Safran’ın düzenli olarak alınması, dilin şişmesini, cilt çatlamasını, boğaz ağrısını, cilt tahrişini ve dudakların çatlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Stres kırıcı olarak

Safran, vücudun bağışıklık seviyesini artırmaya yardımcı olan ve oksidan indüklenen stresi azaltan karotenoidlere sahiptir.

Antidepresan olarak

Safranda safranal ve alfa-crocin gibi uçucu yağ bileşiklerinin varlığı depresyonun kontrolüne yardımcı olur. Bu bileşikler ayrıca antikonvülzanlar olarak da işlev görür.

Detoksifikasyon için

Safran’ın birçok terapötik kullanımı vardır ve vücudun detoksifikasyonunda çok etkilidir. Ek olarak, spazmlarda, kramplarda ve vücut iyileşmesinde kullanılabilir.

Sindirim için

Safran, birçok tıbbi bileşik ve bir anti-konvülsan içeriğinin bir sonucu olarak sindirimi uyarır. Uzmanlar, midenin işlevlerini iyileştirmek için 15 stigma (safran teli) safranın 1 litre su ile karıştırılmasını önermektedir. Safran dalağın ve karaciğerin büyümesi durumunda kullanışlı olabilir.

Hücresel fonksiyon için

Safran, özellikle potasyum ve magnezyum olmak üzere doku ve hücre büyümesine yardımcı olan birçok besin içerir.

Diş ağrısı için

Safran ve bal macunu yapmak ve dişe masaj yapmak, diş etlerinden ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir.

Hemoglobin oluşumu için

Safrandaki demirin varlığı kandaki hemoglobin oluşumunda çok iyidir.

Ağrı yönetimi için

Safran, eski zamanlardan beri ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Safranı süt veya çay ile almak adet döngüsü ile ilgili ağrıları hafifletebilir.

Analjezik olarak

Safranal varlığı, safrandaki sakinleştirici bir bileşik analjezik olarak çok etkilidir. Ayrıca sinir sistemini de etkiler.

Artrit için

Safran, aurvedik doktorlardan gelen artrit hastalarının reçetelerinden biridir. Safranın astımın kontrolünde ve nefesin temizlenmesinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Erkek canlılığı için

Safranın erkek canlılığının iyileştirilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Yaşlı insanlar bile bu muhteşem baharattan güç alıyor.

Bağışıklık gelişimi için

Safran iyi miktarda C vitamini içerir ve sonuç olarak vücudun bağışıklığını artırabilir. Bu, çeşitli rahatsızlıkların vücuda saldırmasını önler.

Kas problemleri için

Safran yaşa bağlı kas dejenerasyonuna karşı çok etkilidir ve ayrıca hasarlı hücrenin iyileşmesine de yardımcı olur.

Nörolojik problemler için

Safranın birçok sağlık yararının keşfedilmesinden bu yana, nörolojik faydalarının bir sonucu olarak alnında kullanılmıştır.

Adet aybaşı için

Safran, adet döngüsü sırasında kan kaybını kontrol etmede çok etkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz