Perşembe, Ağustos 11, 2022

Safran lenf kanserini önlüyor

lenf kanseri

Son yirmi yılda, etkili bir bitkisel sahiptir anti-kanser hastalığı aktivitesi çok araştırma olmuştur. Bitkisel ilaç kullanan kanser hastalarına yönelik ilaçlar da artmaktadır. Potansiyel anti-kanser etkileri olan yeni bitkiler keşfetmek zorunludur. Safran safran, antosiyaninler, karoten ve likopen, safran vb. İçerir ve bu bileşenlerin hücre büyümesine karşı anti-tümör etkileri de dahil olmak üzere farklı hastalıklar üzerinde farmakolojik etkileri olduğu bilinmektedir.

Safran lenfomayi önlüyor

Son zamanlarda, safran özütünün (CSE) löseminin yanı sıra osteosarkom, fibrosarkom ve yumurtalık kanseri hücrelerine karşı anti-kanser aktivitelerine sahip olduğu ve ayrıca cilt tümörlerinin büyümesini inhibe ettiği bulunmuştur .

Bu çalışmada, Kaşmir safranından (Crocus sativus) izole edilen krosin tarafından lenfoma büyümesinin in vitro ve in vivo inhibisyonunu araştırdık. Safranın DLA hücrelerinin hücre canlılığını konsantrasyona ve zamana bağlı bir şekilde azalttığı bulundu.

Deney, farelerde lenfoma indüklemek için Dalton lenfoma asitlerini farelerin periton boşluğuna enjekte etmek için normal grup, kontrol grubu ve safran tedavi grubu, safran tedavisinin lenfoma ile enfekte olmuş fareler üzerindeki etkisini gözlemlemek için kullanılmıştır. Tedavi grubunda safran ekstresinin safran ekstraktı ağızdan 10 ml / kg olarak alındı ​​ve tümör aşılandıktan 24 saat sonra alındı.

Safran ile tedavi edilmeyen fareler, tümör yükü nedeniyle 18 gün sonra öldü, safran ile tedavi edilen fareler 27 gün hayatta kaldı ve ömürleri% 44 arttı. In vitro deneyler, 19. günde tümör hacminde% 54.8 azalma gösterdi. 31. günde tümör hacmi% 95.6 azaltıldı.

Safran, katı tümörlerin gelişmesinde önemli ölçüde azaltılmış tümör aktivitesi üretir. Safran ile tedavi lenfoma hayvanlarının ömrünü önemli ölçüde artırdı. Lenfomaların bastırıldığı mekanizma bilinmemektedir. Özetle, bu çalışmadan elde edilen veriler safrandan gelen safranın lenfoma kanserinin tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz