Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Safran göz bozuklukları ve göz tansiyonunu tedavi ediyor

safran bitkisi göz bozukluklarını tedavi ediyor

Birkaç kırmızı parça, bir kase altın çorbası. Safranın gözlere faydaları, lensin ve yaşlanan gözün retinasının korunmasına yardımcı olabilecek yüksek seviyelerde doğal karotenoidlerin sonucudur. Safran, retina hücrelerinin yapısını ve işlevini geri kazanmaya yardımcı olur.

Mahmood Piraee, Persavita Ltd.’nin (Cambridge, İngiltere) kurucu ortağıdır ve eczacı (Shahid Beheshti Tıp Bilimleri Üniversitesi, Tahran) olarak kalifiye olmuştur. Daha sonra doktorasını moleküler ve hücresel biyolojide tamamladı (Dalhousie Üniversitesi, Halifax, Kanada). Göz sağlığı besin maddelerinin retina ve göz merceğini oksidatif hasardan nasıl koruduğunu bizimle paylaştı .

Safran nedir ve nereden geliyor?

Stigma Safran o sonbahar çiçekli bitki dan, bir baharat olduğunu çiğdem (Crocus sativus) hasat, bitki yaygın safran olarak bilinen İris ailesinin bir üyesidir. Kurutulduktan sonra sadece yaklaşık 200 gram safran tozu üreten yaklaşık 1 kg orijinal safran elde etmek için 85.000 çiçek damgası gerekir!

Safranda hangi besinler veya vitaminler var?

Safran, safran ve safran asidi gibi antioksidan karotenoidler içeren bir baharat olup, güçlü antioksidan, hücresel ve nöroprotektif etkileri vardır.

Safrandan gelen kroin, a-tokoferolden daha güçlü bir antioksidan aktiviteye sahiptir ve peroksit lipitlerinin oluşumunu önleyebilir ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesini kısmen geri yükleyebilir. Safranın sağlık yararları bu iki karoten türünden kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

Safranın sağlık yararları nelerdir?

Eski zamanlardan beri, safran sağlığı desteklemek için Avrupa ve Orta Doğu’da kullanılmıştır. Hayvan ve in vitro çalışmalara dayanarak, modern tıp da safranın anti-kanser , immünomodülatör, nöroprotektif, göz sağlığı ve antioksidan benzeri özelliklere sahip olduğunu bulmuştur .

Safran, retina hücreleri üzerinde güçlü bir koruyucu etkiye sahip olan ve yaşa bağlı maküler dejenerasyondan zarar gören retina hücrelerinin işlevini ve yapısını geri kazanmaya yardımcı olan karotenoid safran ve safran asidi içerir.

Safran ve gözlerin maküler dejenerasyonu üzerine çalışma

Yakın tarihli bir klinik çalışma, erken yaşla ilişkili maküler dejenerasyonu (AMD veya ARMD) olan hastalarda safranın (günde 20 mg) üç ay boyunca oral takviyesinin retina fonksiyonunu ve vizyonunu önemli ölçüde iyileştirebileceğini göstermiştir .

Araştırmacılar yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan hastaları inceledi, “safran hapları aldıktan sonra hastanın görüşü düzeldi.” Bu, insanların safranın maküler dejenerasyon görme kaybını durdurmak veya geciktirmek için doğal bir cevap olabileceğini ummalarını sağlar.

Safranın göz sağlığı yararlarını elde etmek için günlük safran takviyesi (20 mg / gün) gereklidir. Safran, retina hücrelerinin korunması ve onarımında rol oynayan gözün retinasında belirli genlerin aktivite seviyesini değiştirebilen benzersiz özelliklere sahiptir. Safran takviyesinin erken yaşla ilişkili maküler dejenerasyondaki yararlı etkileri benzersizdir.

Son çalışmalar, safran artı resveratrol kombinasyonunun fotoreseptörleri (göz retinasındaki özel hücreler) sinerjik olarak parlak ışığın neden olduğu hasarlardan koruyabildiğini göstermiştir. Bu kombinasyon ABD, Avustralya ve İngiltere de dahil olmak üzere farklı ülkelerde patent koruması için başvurdu. Safran göz tansiyonu için 45 gün gibi kısa surede olumlu sonuçlar vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz