Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Safran Bitkisinin Sağlık İçin Bir Çok Faydası Bulunuyor

safran bitkisinin faydaları

Hafızanız için iyidir

Son çalışmalar, safranın, özellikle de krosinin, hafıza kaybı ve nörolojik bozukluklar gibi alüminyum kaynaklı zararlı semptomları tersine çevirdiğini göstermiştir. Japonya’da safran kapsüllenir ve Parkinson hastalığı, hafıza kaybı ve iltihap tedavisinde kullanılır.

Gözleriniz için iyidir

Safranın gözler için faydaları, lensi ve yaşlanan gözlerin retinasını korumaya yardımcı olabilecek yüksek doğal karotenoid konsantrasyonlarının sonucudur.

Safran diyabeti kontrol eder!

Diyabet, milyonlarca insanı etkileyen dünyamızdaki en tehlikeli durumlardan biri olabilir. Manganez sayesinde kandaki şeker seviyelerini optimize ederek semptomları yönetmenize yardımcı olabilir. Manganez kan şekerini düzenlemeye, karbonhidratları metabolize etmeye ve kalsiyumu emmeye yardımcı olur.

Enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olur!

Safran’ın C Vitamini bir enfeksiyon savaşçısıdır. Yoğun turuncu renk veren Crocin, bu baharatın sağlık yararlarının bir göstergesidir. Güçlü karotenoidler ve antioksidanlar vücudunuzu koruyabilir. Safran, diğerleri arasında 150’den fazla uçucu bileşik içerir.

Anksiyete ve hafif depresyon ile size yardımcı olabilir!

Düzenli olarak tüketilirse, ruh halini iyileştirdiği ve hafif depresyonu hafiflettiği bilinmektedir. Bu sağlık yararı endokrin sistem üzerindeki etkisi üzerinde bulunabilir. Bizi mutlu ve sağlıklı tutan faydalı hormonların salınmasını uyarabilir!

Canlılığı artırır

Düşük libidoda cinsel uyarıcı olarak yardımcı olur ve yatak zamanında bir bardak sütte bir tutam dozda tüketilebilir. Bazı kadınlar için afrodizyak olduğu da bilinmektedir.

Osteoporozu önler!

Bu, en önemli sağlık yararlarından biridir. Kalsiyum dolu, kemik mineral yoğunluğunu artırabilir ve osteoporoz ve yaşla ilgili diğer dejeneratif hastalıklar gibi durumları önleyebilir.

Sinir fonksiyonunu geliştirir

Yüksek B6 vitamini içeriği kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur ve sinirlerin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Kötü sinir sistemi işlevinden kaynaklanan bazı ölümcül ve tehlikeli bozuklukları önleyebilir.

Mide rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir!

Safranın yatıştırıcı ve antienflamatuar doğası, mideyi sakinleştirmeye ve kabızlık, şişkinlik, kramp ve mide ülseri gibi diğer ciddi durumları hafifleten iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Anemi belirtilerini önler

İçinde bulunabilen yüksek demir konsantrasyonu, etkili bir enerji yükseltici olarak işlev görebilir ve kan dolaşımınızı artırarak metabolizmanızı artırabilir.

Soğuk algınlığınız veya ateşiniz varsa, sütünüze ekleyebilirsiniz!

Sütte karıştırıldığında ve alın üzerine uygulandığında soğuk algınlığı ve ateş tedavisinde çok etkili olduğu bilinmektedir.

Kalbinizi koruyabilir

Safran ayrıca yüksek bir potasyum konsantrasyonuna sahiptir. Bu, arterioskleroz, kalp krizi ve felç gibi şeylerin ortaya çıkmasını önleyebilir.

Çürüklerin ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırabilir!

İçindeki hızlı etkili antioksidanlar iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Çalışmalara göre, tümörlerin büyümesini azaltmaya yardımcı olur

Safran ekstraktının, çeşitli deney modellerinde in vivo tümör büyümesini önleyebildiği ve / veya geciktirebildiği gösterilmiştir.

Aslında, birkaç çalışma bir araya getirildiğinde, nefrotoksisite (böbreklerdeki toksisite) de dahil olmak üzere cisplatinden (erken, sıklıkla kullanılan bir kanser ilacı) yan etkileri azaltmak için umut verici bir ajan olabileceğini gösterdi.

Hamileyseniz, bu çalışmayı okumalısınız!

İranlı bir araştırmaya göre, gebelik döneminde serviksin hazırlığını artırabilir. Ayrıca safran alan kadınlarda sezaryen sayısı daha düşüktü!
(Hamilelik sürecinde 7. Aydan itibaren doğuma kadar olan süreçte kullanılmalı)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....