Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Safran Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

safranın faydaları

Safran, bir Iridaceae bitkisinin damgalanması, kurutulması ve baharat haline getirilmesi, yiyecekleri lezzetlendirme ve renklendirme yeteneğine sahiptir ve bazı sağlık yararları vardır. Modern bilimsel araştırmalar, safranın karotenoidler, safran, safran, antioksidanlar ve diğer biyokimyasalların yanı sıra insan sağlığı için hayati önem taşıyan mineraller ve vitaminler de dahil olmak üzere 150’den fazla organik uçucu madde içerdiğini bulmuştur. Safran topikal olarak masaj, soslar, et suları, sıcak içecekler veya haplar için kullanılabilir.

Modern tıbbi araştırmalara göre, safran sadece bir çeşni değil, aynı zamanda tıptaki rolü de göz ardı edilemez.

Bağışıklığı geliştirin

Safran, askorbik asit olarak da bilinen C vitamini de dahil olmak üzere yüksek konsantrasyonlarda besin içerir.İmmün sistemi hastalığa karşı önemli bir savunma hattı olan beyaz kan hücreleri üretmek için bağışıklık sistemini uyarabilir. Ek olarak, vücuttaki hücrelerin üretimi için gerekli olan ve yara iyileşmesi, kas büyümesi ve vasküler onarım için yardımcı olan kolajen içerir .
Bağışıklık sistemini safranla güçlendirerek dünyanın nüfusunun çoğunu etkileyen Corona virüsündende korunabiliriz

Kan dolaşımını artırın

Safran kan dolaşımını hızlandırabilir ve metabolizmayı hızlandırabilir. Safrandaki yüksek demir konsantrasyonu, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinizi artırabileceği, böylece organ sisteminin ve vücudun uzuvlarının kan dolaşımını ve oksijenlenmesini teşvik edebileceği anlamına gelir. Daha sağlıklı metabolik aktiviteler için dokuların ve organ sistemlerinin verimliliğini ve işlevini iyileştirir ve ayrıca anemi semptomlarını önler.

Kalp sağlığını koruyun

Kalp sağlığının iyileştirilmesi günümüzde insan sağlığının en önemli hedeflerinden biri gibi görünmektedir ve bunu yapmanın kolay bir yolu potasyum alımınızı arttırmaktır. Bir vazodilatör olarak, potasyum kan damarları ve arterler üzerindeki baskıyı etkili bir şekilde azaltır, kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler sistem üzerindeki basıncı hafifletir. Bu, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi şeyleri önler.

Diyabetin kontrolü

Manganez vücudun kan şekeri seviyelerini optimize etmesine yardımcı olabilir. Diyabet bugün dünyadaki en tehlikeli ve yaygın hastalıklardan biridir ve dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir. Kan şekeri, insülin ve kan şekeri seviyelerini düzenleyerek, tip 2 diyabetin başlamasını etkili bir şekilde önleyebilir veya bu hastalığınız varsa semptomları kontrol edebilirsiniz.

Kaygıyı hafifletir

Safranın hafif depresyonu hafifletebileceği ve düzenli olarak içen insanların ruh halini iyileştirebileceği iyi bilinmektedir . Safrandaki birçok aktif bileşiğin, yararlı hormonların salınmasını uyarabilen ve bizi mutlu ve sağlıklı hale getirebilecek endokrin sistemi üzerinde belirli etkileri vardır. Kadınlar için aynı etki bir afrodizyak olarak kabul edilir. Birçok araştırma kuruluşları ve doğal anti olarak karşılandı depresyon ilaçları.

Kemik gücünü artırın

Safrandaki bazı mineraller ve organik bileşikler, optimize edilmiş besin emilimi, özellikle kalsiyum emilimi ile ilgilidir. Vücudumuzun gıdalardan emebileceği kalsiyum miktarını en üst düzeye çıkararak, kemik mineral yoğunluğunu iyileştirme ve osteoporoz ve yaşla ilgili diğer dejeneratif hastalıklar gibi hastalıkların başlamasını önleme şansımız daha yüksektir.

Sinir fonksiyonunu geliştirin

B vitamini genellikle gözden kaçan bir sağlıktır, ancak vücuttaki sinir fonksiyonunda önemli bir rol oynar. Daha spesifik olarak, safran aromalarındaki yüksek B6 vitamini içeriği, sinir sistemimizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir ve kötü sinir sistemi fonksiyonunun neden olduğu ölümcül ve tehlikeli hastalıkları önleyebilir.

Analjezikler kalite

Ağrı kesici her zaman bitkilerin veya doğal ilaçların değerli bir özelliği olmuştur ve safrandaki uçucu bileşik koruyucuları birçok hasta için sakinleştirici olarak kullanılabilir. Bu yatıştırıcı etki, ağrıyı azaltmaya, kaygı ve stresi azaltmaya, uyku düzenini iyileştirmeye ve genellikle zihni ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olabilir, bu da her zaman iyi bir şeydir!

Kanseri önleme

Safranın karmaşık bir formunda hareket eden 100’den fazla farklı bileşik ile antioksidanlar ortaya çıkmaya bağlıdır. Safranda, birçoğu, hücre metabolizmasının tehlikeli yan ürünleri olan ve sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasına veya ölmesine neden olabilecek serbest radikalleri arayan ve nötralize eden birçok antioksidan bulunmuştur. Bu, bağışıklık sisteminin genel sağlığını artırabilir, ancak daha spesifik olarak, kanserin vücutta gelişmesini veya yayılmasını önleyebilir.

Mide problemlerini azaltın

Safranın en eski ve en ünlü kullanımlarından biri mide rahatsızlığını ve aşırı şişkinliği tedavi etmektir. Safranın yatıştırıcı ve antienflamatuar özellikleri, mide ağrısını sakinleştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur, böylece kabızlık, şişkinlik, kramplar ve mide ülserleri gibi diğer ciddi hastalıkları azaltır.

Enflamasyonu tedavi etmek

Genellikle masajda bir ilaç olarak kullanılan safran yağları ve çiçek bileşiklerinden elde edilen kremler, vücuttaki ağrı ve ağrıyı ortadan kaldırırken aynı zamanda ağrı ve rahatsızlığı giderir. Spor yaralanmaları, artrit, gut ve diğer enflamatuar durumlardan muzdarip insanlar için. Ek olarak, çürüklerin ve yaraların lokal olarak iyileşmesi için, safrandaki hızlı etkili antioksidanlar iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....