Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Safran bitkisi zihinsel hastalıkları tedavi ediyor

safran zihinsel hastalıkları tedavi ediyor

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), insanların obsesyon adı verilen sürekli tekrar eden düşüncelere sahip olması ve bu düşüncenin kendisini rahatsız etmesinden ötürü, genellikle rahatlamak amacıyla ritüel veya kompulsiyon adı verilen sürekli tekrar eden davranışlarda bulunmasıyla karakterize bir durumdur.

Obsesif kompulsif bozukluğa (OKB) sahip hastalar, kontrol edemedikleri düşünceleri, korkuları veya imgeleri saplantı halinde yaşarlar. Bu durum hem kendileri hem de çevresindekiler için son derece rahatsız edici olabilir.

Bu düşüncelerin ürettiği kaygı, gerginlik, kendini tekrarlayan davranışları, ritüeller veya rutinlerin zorunlu hale gelmesine neden olur. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastaları tüm bu zorunlulukları, takıntılı düşünceleri önlemek veya ortadan kaldırmayı sağlamak amacıyla tüm bunları bir rutin haline getirir.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastaları takıntılarını görmezden gelmeye ya da durdurmaya çalışsa da bu durumdan engelleyemeyeceği gibi endişelerini de artırır. Kişi, stresini hafifletmek için zorlayıcı eylemlerde bulunmaya başladıkça kendin zorlar. Takıntılı düşünceler veya dürtülerden kurtulmaya çalışsalar da bu durum bazen daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Zihinsel hastalıkların tedavisinde safranın uygulanması

Safran’ın kökeni Akdeniz kıyılarında ve Küçük Asya’nın bazı bölgelerinde bulunmaktadır.Şu anda Türkiye, Hindistan, Japonya ve Güney Kore az miktarda ekime sahiptir ve İran’ın safran ihracatı uluslararası pazarın en büyüğüdür. Ana tıbbi kısmı, kan dolaşımını teşvik etme, kan stazını kaldırma, kanı soğutma ve detoksifiye etme ve depresyonu ve yatıştırıcı sinirleri hafifletme etkilerine sahip safran stigmasıdır.

Geleneksel tıpta, safranın hastalıkların tedavisi esas olarak jinekoloji, karaciğer hastalığı, spazm, astım, vb., Özellikle kadınların çiçeği olarak bilinen jinekolojik hastalıklar alanlarında yoğunlaşmaktadır.

Son yirmi yılda safranın tıbbi etkileri üzerine yapılan araştırmalar kardiyovasküler, kanser vb., Akıl hastalığının önlenmesi ve nörodejenerasyon üzerine odaklanmıştır ve bunların arasında akıl hastalığı üzerindeki iyileştirici etki dikkat çekmiştir.

Günümüzde tıbbi araştırmalar, safranın depresyon , anksiyete , obsesif kompulsif bozukluk ve şizofreni dahil olmak üzere çeşitli akıl hastalıklarını etkili bir şekilde tedavi edebildiğini bulmuş, şu an için hiçbir araştırma projesi safranın bozulmaya ve olumsuz etkilere neden olabileceğini göstermemiştir.

Safran’ın akıl hastalığının tedavisinin ana mekanizması şu anda açık değildir.Özellikle
1. Antioksidan bir etkidir: Majör depresyon, oksidatif stresin artması ve antioksidan savunma sisteminin zayıflaması ile ilgilidir.
2. Anti-inflamatuar etki: Son on yılda, inflamasyon ve bağışıklık sistemi bozukluklarının majör depresyon üzerindeki etkileri konusunda giderek daha fazla araştırma yapılmıştır.
3. Serotonin üzerindeki etki: Depresyonu olan hastalarda serotonin reseptörleri anormaldir ve depresyonu olan bireylerde triptofan hidroksilaz ifadesi anormaldir.
4. Hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) düzenleyici etkileri: Majör depresyonu olan hastalarda HPA aktivitesinin arttığı kabul edilmiştir ve depresyon hastalarının büyük bir kısmında HPA aktivasyonu ve yüksek kortizol seviyeleri artmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....