Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Safran bitkisi ve safran yağı yatalak hastalardaki yaraları iyileştiriyor

safran bitkisi

Dekubitus ülserleri, lokal vücut dokularının uzun süreli kompresyonu, deri ve deri altı dokuya kan dolaşımının bozulması, kalıcı iskemi ve hipoksi, yetersiz beslenme ve normal fonksiyon kaybı, ülserasyon ve doku nekrozu ile sonuçlanır. Dekübitus ülseri klinik bakımda yaygın bir durumdur ve ayrıca uzun süreli yatalak hastalar, özellikle yaşlılar, koma ve felçli hastalar arasında yaygın bir komplikasyondur. İlgili literatür raporlarına göre, her yıl yaklaşık 60.000 kişi yatak yaralarından ölmektedir.

Örnek 1 safran gazlı yara karşı ise yara masaj 2 dakika civarında, günde bir defa 10 dakika süreyle, kızılötesi ışınları ile ışımaya. 1 hafta sonra yarada yeni granülasyon dokusu vardı, yara rengi kırmızılaştı ve yara kurudu. Pansuman, 2. haftadan itibaren her 2 günde bir değiştirildi ve yara 3 × 3.5 cm’ye düşürüldü, aynı zamanda hasta ters çevrildi, ovuldu, masaj yapıldı,Giysileri, çarşafları ve yorganları sık sık değiştirin. Üçüncü haftadan itibaren pansuman üç günde bir değiştirildi ve yara dördüncü haftaya kadar yavaş yavaş iyileşti ve pansuman haftada bir kez değiştirildi.

Dekubitus ülseri, klinik uygulamada uzun süreli yatalak hastaların en sık görülen komplikasyonudur ve aynı zamanda hastaların fiziksel ve zihinsel sağlığını ciddi şekilde etkileyen klinik hemşirelik çalışmalarında da büyük bir sorundur. Şu anda, tedavi yöntemi esas olarak yara yüzeyini yıkamak, ilaçların harici uygulaması vb.İçin salin,% 0.02 furasisin veya 1: 5000 potasyum permanganat çözeltisi kullanır, tedavi etkisi tatmin edici değildir. Safran, lokal kan dolaşımını teşvik edebilir, bakteriyel enfeksiyondan kaçınabilir, epitel doku büyümesine yardımcı olabilir, kan dolaşımını ve stazı teşvik edebilir, granülasyon doku büyümesini teşvik edebilir ve yatak yaraları olan hastalarda yara iyileşmesini hızlandırabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz