Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Safran bitkisi ve mide kanseri

mide kanseri ve safran bitkisi

Mide kanseri ve safran

Mide kanseri, İran’da erkek ve kadınlarda kansere bağlı ölümlerin bir ve ikinci önde gelen nedenidir. Mide kanseri tedavisi esas olarak cerrahi, radyoterapi ve kemoterapiye dayanır. Mide kanseri dünyanın birçok yerinde, özellikle Doğu Asya ülkelerinde ölüm oranı yüksek bir hastalıktır. İsveç, Hollanda, Danimarka, İrlanda, Belçika ve Yeni Zelanda gibi bazı ülkelerde hastalık ve ölüm oranları düşse de, Çin, Güney Amerika, Doğu Avrupa, Kosta Rika ve diğerleri gibi diğer ülkelerde görülme sıklığı yüksektir. .

Bu kanseri tedavi etmek için uygulanan stratejiler cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve kemoradyoterapidir. Yukarıda belirtildiği gibi, mide kanseri tedavisinde son gelişmelere rağmen, kötü prognozlu araçların kullanımı 5 yıllık sağkalım oranını% 20’nin altına düşürebilir. Bu nedenle, mide kanseri araştırmalarının ana hedefleri, tarama, risk faktörlerini ortadan kaldırarak, prekanseröz lezyonları tedavi ederek ve kanseri erken aşamada ortadan kaldırarak ve başlamasını önleyerek kanserin gelişimini bastırmaktır.

Mevcut araştırmalar, karotenoidler ve antioksidanlar gibi diyet faktörlerinin kanserin gelişiminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Son farmakolojik çalışmalar, safranın serbest radikal süpürücü özelliklere sahip olduğunu, antioksidan aktivite gösterdiğini ve antitümör etkilerini ortaya çıkardığını açıklamıştır. Safranın etki mekanizması bilinmemekle birlikte, safran ekstraktının tümör hücrelerinde protein sentezini etkilemeden hücresel nükleik asit sentezini inhibe ettiği gösterilmiştir.

Bu çalışmada safran suyu ekstraktının (SAE) sıçanlarda kimyasal olarak indüklenen mide kanserinin önlenmesi ve tedavisinde faydalı rolü değerlendirildi.

100-120 g ağırlığındaki elli erkek Albino Wistar sıçanı, 10 günlük iklimlendirme sonrasında rastgele iki ana gruba ayrıldı. Deney grubu A grubu (n = 10), kontrol grubu B grubu (n = 40) idi. A grubuna bir araç olarak su verildi ve B grubuna 100 ug / ml’de 40 haftaya kadar içme suyunda MNNG verildi. Daha sonra, B grubundaki sıçanlar rastgele 4 gruba ayrıldı: kanser grubu (grup B1), sadece MNNG grubu ve 3 tedavi grubu (sırasıyla B2 ila B4 grupları), günde peritondan 100, 150 ve 175 mg / kg vücut ağırlığı alan 50 gün boyunca dahili (IP) enjeksiyon (gün) (mg / Kg) SAE. Bütün hayvanlar 55 hafta sonra öldürüldü.

Patolojik çalışmalar, safran ekstraktının kanser sıçanlarının tedavisinde doza bağlı bir şekilde faydalı etkilerini göstermiştir. Akış sitometrisini kullanan hücre döngüsü çalışmaları, daha yüksek dozlarda safran ekstresinin uygulanması nedeniyle mide kanseri dokularında apoptozun indüklendiğini göstermiştir. Farklı biyokimyasal testlerde ve parametrelerde, safran ekstresi tedavisi, plazma antitümör yeteneği nedeniyle serum antioksidan kapasitesi, serum LDH seviyesi ve toplam protein önemli ölçüde değiştirildi.

Zahra Bathaie, Hamidreza Miri, Mohammad-Ali Mohagheghi, Manijeh Mokhtari- Dizaji, Amir-Ali Shahbazfar, Hadi Hasanzadeh
İmam Humeyni Üniversitesi Hastanesi, Tahran Tıp Üniversitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....