Salı, Ağustos 16, 2022

Safran bitkisi kanseri önlüyor

safran bitkisi kanseri önlüyor

Kuşkusuz, kanser her yıl 6 milyondan fazla insanı öldürerek dünya çapında ölümcül hastalıklardan biridir. Tıp uzmanlarına göre, herhangi bir kişide kanser gelişimini önlemenin en iyi yolu, insan vücudundaki gelişimini durdurmak için doğal veya sentetik ilaçlar kullanmaktır. Geleneksel tıpta otlar, bitkiler, sebzeler ve baharatların kullanımı, dünya çapında kanseri önlemenin yollarından biri olarak kabul edilmektedir.

Safran kanseri önleme

Kimyasal yapısı nedeniyle, bir bitki ve baharat olarak safran birçok araştırma grubunun dikkatini çekmiştir. Safran içinde bulunan 150 uçucu bileşik ve diğer uçucu olmayan bileşiklerin çoğu, kanseri önlemede etkili olarak tanımlanmıştır. Çalışmalar, safranın sürekli kullanımının, çeşitli kanser hücrelerinden gelen farelerde tümör büyümesini ve gelişimini önleyebileceğini göstermiştir.

Bir anti-tümör ve anti-kanser otu olarak safran

Çalışmalar ayrıca safranda bulunan uçucu bir yağın kanser hücreleri üzerinde sitotoksik ve antioksidan etkilere sahip olduğunu göstermiştir . Daha da önemlisi, bu olmuştur Alfa-krosin antikanser, antioksidan ve anti sahip, altın renk parfüm sorumludur safran ait bir bileşik, karotenoid bulunması halinde depresif özellikleri. Safrandaki safran ve safranın varlığı, insan vücudunda kanser hücrelerinin ve tümörlerinin gelişmesini önleyebilir.

Safranın sadece kanser gelişimini önlemekle kalmayıp, aynı zamanda kanser hastalarının hastalıkla savaşmasına yardımcı olabileceği de keşfedildi. Safran, kanser hücrelerine girmenin yollarını bularak ve daha sonra onları intihar etmeye zorlayarak (apoptoz olarak da bilinir) hastalıkla savaşır. Safranın karotenoid içeriği sarkom hücreleri, lösemi hücreleri ve kanser hücreleri gibi bazı kanser hücrelerine ölümcül bir toksik yanıt verebilir.

Safran, antioksidan ve anti-kanser özelliklerine sahip olan crocin adı verilen bir kimyasal içerir. Crocin’in prostat kanseri gibi farklı kanser türlerine karşı çok etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, safran, kanser hücre çizgilerini küçülttüğü ve yok ettiği tespit edilen flavonoidler içerir.

safran Diğer sağlık yararları aybaşı rahatsızlık, astım, ateroskleroz, tedavi etmek için kullanılan olmasıdır depresyon vb vb. Safran ayrıca hepsi bağışıklık modülatörleri olarak çalışan ve bu nedenle vücutta kanser gelişimini önleyebilen likopen, zeaksantin, a- ve β-karoten gibi biyokimyasal bileşikler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz