astım rahatsızlığı

Göğüs gerginliği, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük: astımlılar bu semptomları çok iyi bilirler, astımdaki hava yollarının iltihaplanmasından kaynaklanırlar. Dünya çapında yaklaşık 300 milyon insanın astımdan muzdarip olduğu ve sayısının arttığı tahmin edilmektedir. Hastalar genellikle inhale kortikosteroid ile tedaviye iyi yanıt veriyor – ve görünüşe göre safran da, “Solunum Araştırmaları” dergisinden yapılan yeni bir çalışma.

Geleneksel tıpta, safran, bir tür çiğdem ( Crocus sativus L. ), kalp hastalıkları, depresyon, stres ve uyku bozuklukları için kullanılır. Safran, bir antioksidan, kas gevşetici ve antienflamatuar etkiye sahiptir ve bu nedenle astım üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Plasebo grubundan daha az semptom Hafif ve orta derecede alerjik astımı olan 80 kişinin klinik çalışması, bir hap olarak alınan safranın hastaların semptomlarını iyileştirdiğini gösterdi: nefes darlığı daha azdı, daha az astım ilacı kullandılar ve gece nefes alma sorunları nedeniyle daha az uyandılar ve zinde idi. Ek olarak, kontrol grubunda kan basıncı ve kolesterol seviyeleri azaldı – sadece plasebo alan hastaların aksine.

Önemli: Safranın Güvenli Yutulması

Sonuç: Safran, hastanın astımla ilgili sağlık durumunu iyileştirmek için 8 hafta boyunca günlük 100 miligram alımı ile etkili ve güvenli bir seçenek gibi görünmektedir. Ama önemli safranın toksisitesi veya uzun vadeli etkileri hakkında çok az şey biliniyor, yazarlar yazıyor; Sağlıklı insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, günde 400 miligram safran dozunun güvenli olduğunu gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz