Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Saçlarım Dökülecek Mi? Saç Dökülmesi İçin Genetik Testler

saç dökülmesi testi

Saç dökülmesinin genetik yö­nü ile ilgili gelişmeler zaten uzun yıl­lardır devam etmekteydi. 2009 yılı son­larında Saç Dökülmesive tedavisi için bazı genetik testler geliştirilmiştir. Özellik­le Hairdx firması bu konuda dünyada tek ve ilk­tir.

Hairdx, androgenetik saç dökülmesi ve Finasterid´e ya­nıt (erkek) konusunda önceden bilgi verici genetik test­lerin dünyadaki ilk uygulayıcısı olarak dik­kat çekmektedir. Zaten dermatoloji alanında yoğun­laşmış bir şirket olup Patent başvurusu­nu yapmışlardır.
Bu kapsamda, kadınlarda Finasterid tedavi­sine yanıtın önceden bilinmesi­ni ile ilgili çalışmalar dadevam etmek­tedir.

Şu an tüm dünyada kullanımda olan testler, 3 farklı testi içer­mektedir.

Bunlar;

1. HairDX Genetik Tarama Testi (erkek): HairDX AGA testi, erkeklerde gözle­nen androgenetik saç dökülmesini önceden teş­his edebilen ilk genetik testtir. Sonu­cun Pozitif çıktığı (AR geninde A>G değişimi) hastala­rın %80´inde saç dökülme riski mevcuttur. Test sonuçlarının Negatif çık­tığı hastalarda ise bu oran %10´lara inmek­tedir (%90 oranında saç dökülmesi görül­memektedir).

2. HairDX Genetik Tarama Testi (kadın): HairDX AGA tes­ti, kadınlarda saç kaybı konusunda devrim niteliğin­de bir genetik testtir. Düşük test skoruna (CAG tek­rar sayısı) sahip kadınlarda saç dökülmesi ihti­malinin yüksek olduğu anlamına gelir. Bu­na karşılık yüksek test skoruna sahip kişiler­de saç kaybı olasılığı oldukça düşük­tür.

3. Finasterid Tedavisi­ne Yanıt (erkek): HairDX (RxR) testi, Finasterid tedavi­sinin saç kaybını önlemede göstere­ceği etkiyi önceden belirleyen bir testtir. Test saye­sinde ilacın hasta üzerin­deki olası etkisi yüksek, orta, düşük şeklinde önceden tahmin edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz