Salı, Ağustos 16, 2022

Saçlar Neden Elektriklenir? Elektriklenmesini Nasıl Önlerim?

saçlarda elektriklenme

Saçlardaki elektriklenme kuru, düşük hacimli ve uzun saçlarda en sık meydana gelen problemlerden biridir. Saatlerce özendiğimiz veya kuaföre yaptırdığımız saçların, birkaç saat içerisinde elektriklendiğini görmek hepimizin canını sıkar. Bu yazımda saçlarda ki elektriklenme sorununuzun nedenleri ve elektriklenmeyi önlemek için uygulanabilecek yöntemler üzerinde duracağım.

Saçlar Neden Elektriklenir?

Bu sorunun nedeni çok basittir. Lisedeki temel fizik derslerini hatırlayın. Plastik tarak yüne sürtüldüğünde küçük kâğıt parçalarını çeker. Saçlarda da durum aynıdır, kuru saçı plastik tarak ile taradığınızda statik elektrik oluşur ve saçlarınız kabarır. Buna benzer bir olay kışın yün bere taktığınızda ya da yün kazak giydiğinizde de meydana gelecektir. Burada dikkat edilecek nokta saçların kuru olmasıdır. Islak saç statik elektriği aktaracağından elektriklenme meydana gelmez.

Duştan sonra fön makinesi veya saç kurutma makinesi ile kurutulan saçlarda daha fazla elektriklenme meydana gelir. Bunun nedeni havanın ısıtılırken elektrikle yüklenmesidir. Sorunu tespit ettikten sonra çözüm yollarını değerlendirelim.

Saçlarımın Elektriklenmesini Nasıl Önlerim?

Burada ki püf nokta saçların tamamen kurumasının önüne geçmektir. Yağlı veya nemli saçlar elektriklenmez. Saçlarınızın elektriklenmesini önlemek için aşağıdaki maddeleri inceleyin.

Çok sıcak suyla banyo yapmayın. Sıcak su saçınızın yıpranmasına ve kolaylıkla kopmasına neden olur. Kopuk saçlar daha kolay elektriklenir ve kötü bakımsız bir görünüme neden olur.

Fön makinesi de sıcak suyun yarattığı aynı etkiyi yaratır. Ayrıca elektriklenmiş hava saçların da kolayca elektriklenmesine neden olur. İlla fön makinesi kullanmanız gerekiyorsa saçlarınızı biraz nemli bırakmakta fayda var.

Saç düzleştirici fön makinesine göre daha az elektriklenmeye yol açar. Fakat saçı iyice kuruttuğu için gün içerisinde elektriklenme meydana gelebilir.

Saçlarınızı kuruladıktan sonra saç kremi kullanın. Saç kremi saçı nemlendirip, ağırlaştırdığı için elektriklenmeyi önler.

Saçların her gün yıkanması saç diplerinde ve saçlarda kuruluğa neden olur. Saçlarınız çok fazla yağlanmıyorsa saçlarınızı gün aşırı yıkayın.

Anti-statik spreyler kullanın. Bu tür spreyler saçlarda biriken statik elektriğin boşalmasını sağlar.

Mümkünse plastik olmayan, daha doğal malzemelerden yapılmış taraklar tercih edin.

Saçları nemlendiren şampuanlar ve saç bakım ürünleri kullanın. Bazı şampuanlar nemi saçın içine hapsederek kolay kurumasını ve elektriklenmesini önleyebilmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz