Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Saç Kıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

saç kıran hastalığı

Saç kıran, saçlı deride, kirpik, kaş ve vücudun tüy ile kaplı olan bölgelerinde kıl kaybına neden olan bir hastalık olarak tanımlanır ve tedavisi mümkündür. En çok saçlı deride görülmektedir ve bozuk para büyüklüğünde bir alanın saçsız kaldığı görülebilir. Saçsız kalan alanlar bir veya birden fazla olabilir. Saçkıran hastalığı sadece saçlı deride değil tüm vücutta tüy dökülmesine neden olabilir.

Saçkıran hastalığı, genellikle çocuk ve genç erişkinlerde görülmektedir. Bu hastalığa yakalananların %60’ı 20 yaş ve altındaki kişilerdir.

Saçkıran Tedavi Yöntemleri

Saçkıran şikayeti ile hastanelere başvuran kişilerin genellikle iyi sonuçlar aldığı ve hastalıktan tamamen kurtuldukları görülmektedir. Erken yaşta saçkıran hastalığı başlayan ve yaygın bir şekilde saç dökülmesi olan hastalarda tedavi ve iyileşme süreci diğer hastalara göre biraz daha güç olabilmektedir. İşte bazı saçkıran hastalığından kurtulma yolları;

Topikal (Deriye Sürülerek Uygulanan) Kortikosteroidler

Bu tedavi yönteminde losyonlar ve kortizonlu kremler tedavinin başlarında kullanılabilir. Çoğunlukla hafif vakıalarda tedaviye cevap alınır.

İntralezyoner Kortikosteroidler

Saç kaybı yaşanılan bölgeye belli oranda ince bir iğne ucu ile saçlı deri içerisine kortizon enjekte edilir. Saç dökülmesi çok olmayan hastalarda bu yöntem ile güzel sonuçlar alınabilmektedir.

Sarımsak İle Tedavi

Saçkıran hastalığında sarımsak da diğer yöntemler kadar etkili sonuçlar vermektedir. Bu yöntemi kullanmak isteyenler; havana 3 diş sarımsak ve bir miktar tuz karıştırıp sarımsağı dövün ve içerisine 1-2 damla kadar alkol ekleyin.

Saçkıran olan bölgeyi temiz havlu yardımı ile kızarıncaya kadar silin, dövdüğünüz tuzlu ve sarımsaklı olan karışımı krem sürer gibi saçkıran olan bölgeye sürünüz. Bu yöntemi haftada 1 defa denediğiniz takdirde, en geç 3 veya 4 hafta içerisinde saçkıran olan bölgede kılların çıktığını göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz