Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Saç Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

saç dökülmesi ve çözümü

Saç dökülmesi, toplumda sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Hem kadınlar, hem erkeklerde yoğun olarak bilinen bu sorun, bireylerin çoğu zaman kendine olan güvenlerini kaybetmeleri, sosyal hayattan kopmaları ve insanlar ile olan ilişkilerinde iş ilişkilerinde sorun yaşamalarına neden olur. Saç dökülmesinin, ortaya çıkış nedenlerine göre değişen tedavi yöntemleri ile hafiflemesi ve durdurulması mümkündür.

Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi çok farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Aşağıda en sık görülen saç dökülmesi nedenleri maddeler halinde verilmiştir.

Stres: Pek çok hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesinde de stres önemli rol oynuyor. Stresin yoğun olduğu dönemlerde saçların uzama hızında düşme yaşanırken stres durumu durgun hale geçince dökülme meydana geliyor.

İlaç kullanımı: Hastalık durumunda kullanılan bazı ilaçlar kişilerde saç dökülmesi sorununa neden olabiliyor. Doğum kontrol hapları, anabolik steroidler, akne ilaçları ve kemoterapi uygulamaları saç dökülmesine neden olan ilaçlardan bazıları.

Beslenme: Yeterli ve dengeli beslenme saç sağlığı için önemlidir. Demir eksikliği ve A vitamini eksikliğinde saç dökülmesi olabilir.

Gebelik: Hamilelik döneminde hormonların da etkisi ile vitaminlerde eksilme meydana gelebilir. Bu da saçların dökülmesine neden olabilir. Hamilelik döneminde yaşanan saç dökülmelerinin geneli kalıcı olmayıp doğum sonrası belli bir süre sonunda yeniden saçların çıktığı görülüyor.

Farklı saç hastalıkları: Halk arasında saçkıran olarak bilinen saç derisi hastalığı, saç sedefi, kıl kökü iltihabı saçların dökülmesine neden olan hastalıklardandır.

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Saç dökülmesi nedenlerine bağlı olarak önlenebilir. Aşağıda, saç dökülmesini önlemenin yolları hakkında maddelere yer verilmiştir.

Saçların dökülmesinde saç derisindeki kan dolaşımı önemli rol oynar. Bunun için hindistan cevizi yağı ya da saf zeytinyağı ile saç diplerinize haftada bir masaj yapıp bol su ile yıkayın.

Saçları her gün yıkamak saç diplerine zarar verir. Bunun için her 2-3 güne bir yıkanması gerekir.

Ph değeri 5.5 olan şampuanların kullanılması saç dökülmesinin önlenmesinde etkilidir.

Saç şekillendirmeye yarayan jöle, şekillendirici ve spreylerin saç derisine temas etmesi ve uzun süre kalması saçların zayıflayıp dökülmesine neden olur. Bunun için ya bu ürünler hiç kullanılmamalı ya da günlük olarak yıkanmalıdır.

Güçlü ve sağlıklı saçlar için kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle B6, B12, C, E, biyotin vitaminleri ve magnezyum maddeleri saç sağlığı için büyük önem taşır.

Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma için belirli saatlerde dışarı çıkılmamalı.

Mümkün olduğunca stresten uzak durulmalı. Bu sayede saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Saç dökülmesi, günümüzde hem kadın hem de erkeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Saçlar dökülmeden alınan önlemler bu konuda çok etkilidir. Dökülme sonrası yapılan tedaviler genel olarak işe yaramayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...