Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

saç bakımı nasıl yapılır


Parlak ve dolgun saçlar için saç bakımı uygun bir şekilde yapılmalıdır. Çeşitli dış etmenler ile yıpranan, kuruyan, saç ve saç derisi için mutlaka bakım yapılmalıdır. Saç bakımı için çeşitli bitkisel çözümlerin yanında etkili ilaçlarda tercih edilmektedir. Birbirinden farklı önerilerimiz ile saçlarınızı bakımlı ve etkili bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Yağlama ile Saç Bakımı

Yağlama adı verilen bu saç bakımı türü zeytinyağı ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile saç bakımı için öncelikle saç derisine ılık zeytinyağı ile masaj yaparak iyice yayılmasını sağlayın. Bu işlemin ardından, ıslak bir havlu yardımıyla başınızı iyi bir şekilde sarabilirsiniz. Havlu saçınızın terlemesini, zeytinyağın emilmesi kolaylaşacaktır.

Şampuan ile Saç Bakımı

Yağlama yöntemi ile saçlarınıza yapacağınız saç bakımı sona erdiğinde, şampuan ile saç bakımı işlemine geçebilirsiniz. Şampuan bakımının gece saatlerinde yapılması daha uygun olacaktır. Yağlama ile saç bakımının 2-3 saat sonrasında, doğal bir şampuan ile yıkama işlemine geçilmelidir. Saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken nokta, suyun derecesi olacaktır. Saçlarınızı çok soğuk suyla yıkadığınızda zeytinyağın etkisi kaybolacak, çok sıcak suyla yıkadığınızda ise derideki yağın yok olmasına neden olur.

Saç Kreminin Seçilmesi

Saç kremi seçiminde kimyasal ürünler yerine doğal, bitkisel ürünler tercih edilmelidir. Krem ile güzelce masaj yaparak saç derinizin kremi emmesini sağlayabilirsiniz.

Maske Uygulaması

Artık son adım olan maskelere geçebiliriz. Bizim önerimiz maskelerin evde doğal ürünlerle hazırlanması yönünde olacaktır. Bu nedenle sizlerle saç bakımı için gerekli olan birkaç maske uygulamasının yapılışını paylaşacağız…

Yumurta ve Yağ Saç Maskesi

Öncelikle yumurta ve yağdan oluşan saç maskesinin malzemelerine göz atalım. Maskemiz için kullanacağımız malzemeler herkesin rahatlıkla ulaşabileceği yumurta, hindistan cevizi yağından oluşmaktadır. 2 yumurta 5 kaşık Hindistan cevizi yağı bir kaba koyarak iyice karışmasını sağlıyoruz. Gerekli karışım sağlandıktan sonra kafa derisine masaj yaparak bu karışımı uygulayabilirsiniz. Saçınıza uygulayacağınız maskenin 20 dakika kadar kalması yeterli olacaktır. Ardından doğal bir şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Muz ve Süt Saç Maskesi

Malzemelerimiz çırpılmış 1 adet yumurta, 2 kaşık bal, 3 kaşık süt ve 5 kaşık zeytinyağı ile muzdan oluşmaktadır. Öncelikle yumurtalarımızı çırpıyoruz, sonrasında muzu ayrı bir kapta püre haline getiriyoruz. Bu işlemlerin ardından tüm malzemelerimizi tek kapta toplayarak karıştırıyoruz. Saç bakımı kalitesi için maskenin başınıza masaj yapılarak sürülmesi daha uygun olacaktır. Süreme işleminden 30 dakika sonra yine bitkisel bir şampuan ile saçımızı yıkayabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...