Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir?

panik atar belirtileri

Yüzyılımızın en büyük sorunlarından biri olan panik atak . Panik atak, başta panik bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda görülen yoğun korku, kaygı,  endişe karışımı bir nöbettir. Günümüzün değişken, oynak yaşam ortamlarında, yaşam kaygılarının artması, maddi ve manevi kaos ile belirsizlik durumunun yarattığı “hiçlik duygusu”nun çoğalmasıyla paralellik gösteren panik atak, tüm dünyada toplum sağlığını tehdit eder boyuta gelmiş durumdadır.

Uzmanlar tarafından “psikolojik bir sendrom” olarak tarif edilmesine karşın, hasta, çoğunlukla yaşadıklarının gerçekten fiziksel kaynaklı sorunlar olduğunu ama kimsenin hastalığının gerçek sebebini bulamadığını düşünmektedir. Doktorların hastanın durumuna “psikolojik” tanısı koymasının ardından, bu sefer de bilinçsiz hasta yakınlarının tavrı hastaya zarar vermektedir. Panik atağın önemsiz bir sorun olduğunun düşünülmesi ve kişiye “hastalık hastası” yakıştırmasının yapılması panik ataklı hastanın durumunu zorlaştırmaktadır. Kendisini yalnız ve çaresiz hisseden hasta ise kısır döngü içine girmektedir.

Panik Atak Nedir?

Günümüz insanlarında en ufak bir durumda meydana gelmeye başlayan yoğun kaygı durumları ve sonrasında meydana gelen duygu değişimleri panik atak olarak nitelendirilmektedir. Panik atağın meydana geldiği ilk zamanlarda aslında fiziksel olarak hiçbir kötü bir durum meydana gelmez. Fakat insanlar böyle bir durum meydana geldiği zaman ellerinde olmadan fiziksel bir durumun oluştuğunu düşünmeye başlarlar.

Genellikle halk arasında panik atak korku ile eşdeğerde değerlendirilmektedir. Yani insanlar korktukları zamanlarda panik atak nöbetleri geçirdiğini düşünürler. Halbuki gerçekler oldukça farklıdır. Panik atak yalnızca korku anlarında meydana gelen bir durum değildir. Bir insanın panik atak geçirmesi için geçmiş döneminde çok ciddi bir durum geçirmiş olması ya da ciddi rahatsızlıklarının olması gerekmektedir.

Çünkü oluşmuş olan bu nöbetler sonucunda insanlar kendilerini oldukça yorgun ve bitkin hissetmeye başlarlar. Ve bu yorgunluk yalnızca fiziksel değil, zihinsel olarak da gerçekleşmiş olmaktadır. Panik atak geçiren insanlar belirli bir süre bulundukları ortamlardan kendilerini soyutlamış olurlar. Kimi zaman kişiler bu nöbet nedeniyle kendilerini ölüyormuş gibi hissetmeye başlarlar.

Böyle bir kötü durumla baş başa kalan insanlar için yapılması gereken ilk şey bu kişiyi sakinleştirmeye çalışarak sağlık kuruluşuna götürmektir. Sağlık kuruluşuna girmek bile pek çok kişiyi sakinleştirmeye başlayacaktır. Ancak her seferinde bu nöbetin meydana gelmesini kaygı ile beklemek yerine panik atağın tedavisini gerçekleştirmek çok daha mantıklı olacaktır.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atağın bazı belirtileri bir anda ortaya çıksa da kimi zaman bazı belirtilerinden bu nöbetin geleceği anlaşılabilmektedir. Çarpıntı ve göğüs kafesinin daralmaya başlaması beraberinde pek çok sıkıntıyı da getirir. Bunlarla birlikte terleme ya da yanma hissi kişilerde oluşmaya başlamaktadır. Bunlarla birlikte baş dönmeleri ve bulantılar da panik atağın geldiğinin bir göstergesi olmaktadır.

Panik atak hastaları uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir. Günümüz de hem ilaç hemde ilaçsız olarak panik atak tedavileri mevcutur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz