panik atak belirtisi

Panik atak, beyindeki kimyasalların uyumsuzluğu sonucunda nedensiz bir şekilde çıkabilmesi ile beraber, aynı zamanda stres, tedirginlik ve melankoli gibi ruh hallerinde de ortaya çıkabilen bir psikolojik travma çeşididir. Çoğunlukla nedensiz bir şekilde ortaya çıkan panik atağın büyüme veya küçülme hali tamamı ile bir nedene bağlı da olabilir; birçok nedene bağlı da. Bunu çözmek, tamamı ile sizin ve elbette doktorunuzun elindedir.

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Çarpıntı: Kalbiniz, fırlayacak minvalde hızlı atabilir ya da göğsünüzden çıkacakmış hissi yaratabilir. Bu panik atağın başlardaki en yaygın görünümü olarak bilinir ve ilk kez panik atak yaşayanlar kalp krizi geçirdiğini dahi zannedebilirler.

Göğüs Sıkışması: Yine kalp krizi sanılan belirtilerden göğüs sıkışması, panik atağın ilk habercilerinden bir diğeri olabilmektedir.

Algılama Güçlüğü: Mekanları, tasvir etme yeteneğinden yoksunluk yahut herhangi bir şeyi algılama güçlüğü panik atak belirtilerinden bir diğeridir. Eğer, böyle bir sorununuz var ise odaklanmaya ve algılamaya olabildiğince dikkat etmeniz gerekir.

Vücutta Uyuşma: Vücut hal ve hareketlerinde uyumsuzluk ve uyuşma, karıncalanma gibi hareketler; yine panik atak belirtileridir ve böyle bir durum var ise bunun tıbbi bir durum mu yoksa, psikolojik mi olduğunu belirlemek gerekir.

Nefes Darlığı: Özellikle yine ilk belirtilerden olan nefes darlığı, pek çok tıbbi hastalığın habercisi olabilir ancak hayatınızda stres ve panik hakimse; bu durum panik atağın da bir diğer belirtisidir.

Terleme: Terleme ve üşütme, aynı anda gerçekleşiyorsa, yine bir panik atak krizi yaşıyor olabilirsiniz.

Panik Atak Kimlerde Görülür?

Genelde 20’li yaşlarda hemen her insanda görülebilir. Bir nedeni var mıdır, yok mudur; bu biraz da insanın yaşantısına ve durumuna bağlıdır. Stres altında ve melankolik bir dönem geçiriyorsanız örneğin, algılama bozuklukları ve ardından yabancılaşma, akabinde de panik atak yaşayabilmeniz mümkündür. Bunların hiçbiri yaşanmasa da; nedensiz bir şekilde beyne giden hormonların düzensizliği panik atak yaşamanıza sebebiyet verebilir.

Panik ataktan korunmak amacı ile olabildiğince stressiz ve rahat bir yaşam sürebilmek önemlidir. En azından, bu sorunları bir stres haline getirmeden yaşayabilmek ve rahatlayabilmek, panik atak konusunda en önemli iki etken.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz