Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Öpüşme Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

öpüşme yoluyla bulaşan hastalıklar

Öpüşme eylemi sevgi ve aşkı göstermenin bir yoludur. Hatta araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azaltmak, kan akışını hızlandırmak ve mutluluğu arttırmak gibi yararları olduğunu ortaya koymuştur. Fakat öpüşmek her zaman o kadar da masum olmayabiliyor. Çünkü insan vücudunda en fazla virüs ve bakterinin bulunduğu yer ağızdır. Tükürük, öpüşme içerisinde yer alan temel unsurlardan biridir. Başka bir deyişle, mikroplar kaçınılmaz olarak değiş tokuşa uğrayacaktır. Peki öpüşmenin getirdiği hastalıklar nelerdir ? Cevaplar detaylı bir şekilde aşağıda yer almaktadır.

Öpüşme Yoluyla Bulaşan 5 Hastalık

İnfeksiyöz Mononükloz

Halk dilinde, öpücük hastalığı olarak bilinen İnfeksiyöz Mononükloz tükürük değişimi yoluyla yayılan bir virüs bu hastalığa neden olur. Bu virüs genellikle ergenlik çağında olan bireyler ve gençlerde görülür. Bununla birlikte, bir yaş sınırı bulunmamaktadır.Semptomlarında ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş lenf düğümleri vardır.

Sitomegalovirüs

Bu virüs ismini çok duymasanız da baya yaygındır. Vücut bir kere bu virüsle kaşı karşıya geldiyse, ona her zaman sahip olur.Sitomegalovirüs, vücut sıvılarının direkt teması, kan transferi ya da cinsel temas yoluyla bulaşır. Garip olan kısım, virüse sahip olan insanların birçoğunun onun varlığının farkında bile olmamasıdır.Bununla birlikte, bebekler söz konusu olduğunda, virüse karşılık olarak daha fazla önlem alınmalıdır, çünkü virüs yaşamları boyunca sürekli olabilecek bir takım sorunlara yol açabilir.

Diş eti iltihabı

Diş eti iltihabı esas olarak diş etlerini etkileyen ve ağız boşluğu içerisine sürekli olarak bakteri salgılayan bir enfeksiyondur. Dişlere ve diş etlerine yapışan plaktan kaynaklanır. Diş eti iltihabının belirtilerinden bazıları, etkilenen bölgede kanama, kızarma ve iltihap oluşumudur.

Streptokokal Farenjit

Streptokokal boğaz ağrısı ve acı verici bir boğaz enfeksiyonudur. Bakteri, bu durumda A ve B grubu streptokoklar, doğrudan boğaza saldırır. Bu enfeksiyon, sağlıklı bir kişinin enfeksiyona sahip olan bir bireyle temas kurması ile yayılır. Yakınlarda bulunan birinin hapşırması ya da burnunu silmesi gibi ufak hareketlerle bile bulaşabilir.

Uçuk

Hafife almamak lazım. Uçukta bir virüs türüdür  genellikle öpüşerek yayılır. Uçuk, dudak, ağız ya da diş etlerinde bulunabilen bir enfeksiyondur. Herpes (HSV) adı verilen oldukça bulaşıcı bir virüsten kaynaklanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...