Salı, Ağustos 16, 2022

Ölü Canlar Özeti – Gogol

ölü canlar kitabı

Nikolay Vasilyeviç Gogol, 1809-1852 yılları arasında yaşamış Rus yazardır. Dünyaca ünlü çok sayıda eser kaleme almış, roman ve tiyatro oyunu türünde çalışmıştır.

Ölü Canlar Özeti

Romanın giriş bölümünde roman kahramanı Pavel İvanoviç Çiçikov ile tanışırız. Lüks arabaya binen, herkesle  saygılı ve etkileyici bir üslupla konuşan, kendisini varlıklı birisi olarak tanıtan bu kahraman, kısa sürede halkın ilgisini çeker.
Aslında Çiçikov, bir dolandırıcıdır. Amacı insanları kandırarak büyük paralar kazanmaktır. Bu sebeple son nüfus sayımı belgelerine ulaşarak ‘ölü canlar’ üzerinden büyük bir oyun planlar.

Roman Çiçikov’ un gittiği kasabada ölüm belgelerini toplayarak halkı kandırıp para kazanmaya çalışmasının serüvenidir. Çiçikov, ilk olarak kısa sürede güvenini kazandığı Manilov ailesi üzerinde etkili olur. Aile ile yaptığı konuşmalarda dönemin bürokrasisini masaya yatıran Çiçikov, Manilov’ u ölmüş çiftçiler için vergi ödememesi gerektiği konusunda ikna eder. Böylelikle Çiçikov’ un serüvenine Manilov’ da dahil olur ve gittikleri evlerde insanları yanlarına çekmeye çalışırlar. Çiçikov ölü can satın almakta ancak bunları yaşıyor gibi göstererek üzerlerinden para kazanmaktadır.

Oyundan habersiz kasaba halkı Çiçiko’ nun bu kadar çok işçiye sahip olmasına anlam verememekte, onun içine düştüğü durumu sürekli kendi aralarında tartışmaktadırlar. Bu esnada Çiçikov, yavaş yavaş gitme vaktinin geldiğini hisseder. Ancak iyi niyetli köy halkına kendisini öylesine benimsetmiştir ki çekip gitmesi sandığı kadar kolay olmaz. Köyden kurtulmanın yollarını aramaya başlar.

Olaylar bu şekilde gelişirken Çiçikov’ un yaptıklarından haberdar olan  Nozdriev, Çiçikov’ un ölü canlar aldığını söyler. Kulaktan kulağa yayılan bu duyum, Çiçikov’ a olan güveni sarsında dolandırıcı kahraman, kentten ayrılmak zorunda kalır.

Bundan sonra bir süre devlet görevinde bulunur ancak burada da dolandırıcılık ve rüşvet işlerine karışır. Devlet işlerinde tutunamayınca yeniden ölü canlar satın almaya başlar. Aslında zamanla Çiçikov’ un sahtekarlığı anlaşılmıştır ancak ortada bundan daha büyük bir sorun vardır, kentte sahtekarlık, dolandırıcılık,  her türlü kara para olayları yaygınlaşmıştır. Durumun kontrolünü eline almak isteyen vali, kent insanını uyarmaya başlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz