Cumartesi, Ağustos 13, 2022

Ojenin Bilinmeyen Tehlikeleri Nelerdir?

ojenin tehlikeleri

Onlarca ojeyi inceleyen ABD’li uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma ile, kadınların vazgeçilmez güzellik ürünlerinden ojenin hiç bilinmeyen bir özelliğini keşfettiler. ABD’nin Duke Üniversitesi uzmanlarının Etraf Çalışma Grubu (EWG) ile beraber yaptığı araştırma dahilinde takriben 3.000 değişik oje çeşidi araştırıldı.

Bu ürünlerin yarısından fazlasında trifenil fosfat (OP(OC6H5)3) maddesinin izi bulundu.

Trifenil fosfat maddesi bir “endokrin etraf bozucu” olarak tanımlanıyor.

Madde hormon sisteminin balansını bozarken, yağ depolanmasını negatif istikamette etkiliyor. Böylelikle aşırı kilo aldırabiliyor.

Uzmanlar, plastik ve mobilya imalatında kullanılan trifenil fosfat maddesine ojelerde yer verilerek kalıcılığın ve esnekliğin artırılmak istendiğini tahmin ediyorlar.

Araştırmacılar ürünleri kullanan deneklerde idrar testi sonuçlarını aldılar. Test, trifenil fosfat maddesinin bir müddet sonra kana karıştığını gösterdi.

Uzmanlar, trifenil fosfat maddesinin “endokrin çevre bozucu” özelliğinden dolayı metabolizmayı olumsuz istikamette etkileyebileceğine yağ ve kalori yakımını kesintiye uğratıp aşırı kilo alımına kapı aralayacağı konusunda hemfikirler.

Oje araştırmasını yapan ekipten Johanna Congleton, “Kadınlara ve genç kızlara pazarlanan bir ürünün tartışmalı bir endokrin çevre bozucu içermesi kaygı vericidir” ifadelerini kullandı.

Congleton, “kimyevi maddenin oje sürüldükten kısa süre sonra vücut tarafından emiliyor olmasını daha da kaygı verici bulduklarını” şeklinde açıkladı.

EWG isimli kuruluş, oje üreticilerini ürünlerinde TPHP kullanmaktan vazgeçmeye çağıran bir imza kampanyası başlattıldı.

EWG yetkilileri, TDHP maddesine renkli ürünlerde saydamlara mukayese et ya daha az veyahut hiç rastlanmadığımkonusunda uyardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz