Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Obezite Nedir?

obezite

Obezite Nedir?

Obez ya da aşırı kilolu olmak normal bir vücutta çok fazla vücut yağı olması demektir. En doğru şekilde, kişinin boyu ve kilosu ölçülerek elde edilen vücut kitle endeksi ile anlaşılır. ABD’deki çocukların %15’i ya obez ya da aşırı kiloludur, %15’lik bir dilim de obez ya da aşırı kilolu olma riski taşımaktadır. Aşın kilolu çocukların çoğunda hareketsizlik önemli bir faktördür. Bebeklik ve çocukluk döneminde yetersiz beslenme alışkanlıkları, yetişkinlik döneminde kalp sorunlarına yol açabilecek kilo sonullarına neden olabilir. Aşın kilolu çocuklar çocukluk döneminde fiziksel sorunlarla karşılaşmasalar da toplumdan dışlanma ve alay edilme dolayısıyla sıkıntı yaşayabilirler.

Çocuğunuzun aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Doktorunuz çocuğunuzu muayene edecek ve size ailenin beslenme alışkanlıklarını soracaktır. Bazen de obeziteye neden olan olağandışı hormonal nedenleri bulmak için idrar ya da kan testleri yapılabilir. Çocuğunuzu hiç bir zaman bir doktor ya da diyetisyen tarafından onaylanmayan sıkı bir diyete sokmayın. Sıkı diyetler yetişkinlerin işine yarayabilirken büyümekte olan çocuklar yanlış diyetlerden zarar görebilir.

Doktorunuz size çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun bir diyet vermesi için sizi bir diyetisyene yönlendirebilir. Uzun vadeli ve etkili olması için kilo kaybının yavaş ve dengeli olması gerekir. Ayrıca çocuğunuz her gün düzenli spor yapmalıdır. Aşırı kilolu çocuklar ailelerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Sabırlı olun, çocuğunuzu eleştirmeyin ve çocuğunuzun çabalarını takdir edin.

Beslenme Hastalığı

Günümüzde sıklıkla görülen beslenme hastalığı olan obezite, gelişmekte olan ülkelerde ve gelişen ülkelerde sıklıkla rastlanmaktadır. Obezite vücuttaki yağlı bölgelerin yağsız bölgelere oranlar çok daha fazla olması olarak tanımlanabilir. Boy uzunluğunun vücut enine oranıyla da az olması obezitenin belirlenmesindeki ana faktördür. Bilindiği üzere beslenme, anne karnında başlar ve hayatımız boyunca sürer. Aslında karnımızı doyurmak, sadece yemek yeme veya açlığı bastırmak değildir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için alınan enerji ile kaybedilen enerjinin bir dengesini kurmamız gerekir.

Ayrıca obezite hastalığının en önemli faktörlerinden ve sebeplerinden birisi de hazır yemeklere yüklenmek ve aşırı bir şekilde tüketmektir. Bunların önüne geçmek adına dengeli beslenmek obeziteye karşı alınabilecek en büyük önlemdir. Tek bir çeşit yemeğe yüklenmek yerine birden fazla çeşitli yemek yeme tercih edilmelidir.

Obezite konusunda devletin de insanlara yararlı olabileceği unutulmamalıdır. Dernekler ve vakıflar ile yardım sever kuruluşlar obeziteye savaş başlatmışlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz