Salı, Ağustos 16, 2022

Normal Olmayan Gebelik Durumları

normal olmayan gebelik

Dış Gebelik

Sperm ile yumurtanın birleşmesi sonucu dış gebelikte zigotun normal yerleşim yeri Uterus içinden başka bir yerde, karın boşluğunda görülmesi durumudur. Döllenmiş yumurtanın Uterusa ulaşması engellenir. Bu durumda döllenmiş yumurta tüpe yerleşir.

Tüp içinde gelişen embriyo etrafında bulunan dokuları eritir. Biraz zaman geçtikten sonra o bölgede yırtılmaya bağlı olarak kanamalar görülür. Dış gebeliğin hayati risk taşımasının nedeni bu kanama durumlarıdır. Kanamayı durdurmak için hastanın mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Kanama durdurulmadığı taktirde hastanın hayatı tehlikeye girer. Mutlaka önlem alınması gereken bir durumdur.

Yalancı Gebelik

Kişi biyolojik olarak gebe olmadığı halde tüm gebelik belirtilerinin görülmesi durumuna halk arasında yalancı gebelik denir. Çok istediği halde bir türlü çocuk sahibi olamayan anne adaylarında yalancı gebelik psikolojik rahatsızlıkların da etkisi ile görülür. Gebelik testlerinin sonucu negatif olmasına rağmen kadınlarda adet kesilir, memelerde büyümeler ve hassasiyet artar.

Karın şişmeye başlar. Bulantı ve kusmalar görülür. Aşerme belirtileri oluşur. Tüm bunların yaşanma nedeni kişinin çok şiddetli bebek sahibi olmak istemesinden dolayı psikolojik duruma bağlı olarak hormonlarda meydana gelen değişikliklerdir.

ikiz ve Çoğul Gebelikler

Gebelikte birden çok çocuğa hamile kalınması durumunu ifade eder. Çoğul gebelikte en çok ikiz gebelikler görülür. Her 85 gebelikten birinde ikiz gebelik görülür. İkiz gebelikler tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri olmak üzere 2’ye ayrılır.

Tek yumurta ikizleri

Döllenen yumurtanın 2 bölüme ayrılması ile oluşur. Genetik olarak birbirinin aynısı olan döllerde cinsiyet de aynı olur. İki bebekte kızdır ya da ikisi de erkektir.

Çift yumurta ikizleri

Aynı adet döneminde 1 den çok yumurta hücresinin atılmasıyla birden çok sperm tarafından döllenmesiyle oluşur. Genetik olarak birbirine benzemezler. Fiziksel görünümden kilo ve cinsiyetlerine kadar bir çok özellik birbirinden farklıdır. Kısırlık tedavilerinde yumurtalıkların uyarılmasıyla birlikte oluşan gebeliklerde çift yumurta ikizi ya da çoğul gebelik durumları sıkça görülür. Çoğul gebelikte 2 den fazla bebek meydana gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz