Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Nargile zehri kansere davetiye gönderiyor

nargile kansere davetiye çıkarıyor

Sevgili anneler ve babalar. Almanya da ve Türkiye de moda haline getirilen nargile dumanı çok tehlikeli ve ciddi sağlık sorunları yaratmaktadır. Maalesef toplum olarak bu uyuşturucu maddesine alıştırıldık ve adeta bunu keyif olarak algılamak garip dünyanın ne hale getirildiğinin bir kanıtıdır.

Neden nargile zehiri?

Karbon monoksit vücut için çok zararlı olmaktadır. Nargileyi sık kullananlarda ciddi anlamda beyin hasarı ortaya çıkabilir ve hasar bilinç kaybı olarak kendisini gösterir.

Uzmanlara göre nargilede 4000’den fazla madde olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan yaklaşık 200’ü kimyasal madde olarak zehir içerdiği bilinmektedir. 70 maddede kanserojen etkisi kanıtlanmıştır! Biz halen içmeye meşrulaştırmaya devam ediyoruz.

Bir nargile “keyfi” ve buna kesinlikle keyif denilemez 100 sigaraya bedel. Yani bir akşam nargile salonunda içtiğiniz zehiri kendiniz hesaplayın.

Nargilenin zararları saymakla bitmez. En başta Akciğer hastalıklarının başlamasına neden oluyor ve özellikle akciğer kanserine zemin hazırlar.

Ama bununlada kısıtlı değil. Nargile hepatit c virüsü bulaşıcı hastalıklara sebep olduğu gibi çok ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

Nargilede kullanılan hortumundan herpes gibi sepici hastalıklara yakalanabiliriz. Kronikleşen bronşit, akciğer kanseri, ağız kanseri, prostat kanseri, kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkabilir.

Hatta nargile bağımlısı olan erkeklerde sperm sorunları çıkabilir. Sperm kalitesinin düşmesine neden olabilir. İktidarsızlık çıkabilir. Cinsel sorunları yaşanabilir. Bayanlarda ise yumurtlama sorunu görülmektedir. Daha neler var neler!

Maalesef uzmanları dinleyen yoktur. Halen sosyal medyada zararsız ve keyif verici olarak gösterilmekte ve bizlerde paylaşımlarımıza dikkat edelim. İyi birşey olmadığını söylemek hepimize düşer. En korkunç olay artık gençlerinde alıştırılmasıdır. Her köşe başına nargile barı açılmaktadır.

Hep beraber fidan gibi yetişen ve emek verdiğimiz çocuklarımızı koruyalım. Küçük yaşlarda zehirlenmelerine müsade vermeyelim. Nargileden keyif alınmaz. Bunu anlamanın zamanı gelmiştir ve hatta geçmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...