mutlu olmak

Mutluluğun psikoloji boyutunu araştıran Psikolog Sonja Lyubomirsky “Glücklich sein: Warum Sie es in der Hand haben, zufrieden zu leben” adlı kitabında mutlu ve mutsuz insanların farklı özelliklerini araştırmıştır.

Sonucu şöyle toparlayabiliriz:
Mutlu olan kişilerin 12 özelliği bulunmaktadır.

Gelin hep beraber bir göz atalım. Belki sizinde
kişisel gelişmenize katkıda bulunabilir.

Sonja Lyubomirsky hanıma ait olan başlıkların altına kendi düşüncelerimi ilave ettim. Mutluluk konusu ile ilgili daha çok şeyler yazabiliriz ama zannediyorum bu 12 maddeyi bir içimize sindirip yaşayabilsek zaten çok şeyleri değiştirmiş oluruz.

1. Teşekkür etmek, şükran duymak, şükretmek

Her sabah 2-3 dakikanızı ayırın ve şükran duyduğunuz şeylere veya kişilere gözlerinizi kapatarak teşekkür edin. Sizin yaşamınızda çok büyük etki yaratacaktır.

2. Olumlu ortam kurun ve pozitif düşünün

Kendinizi pozitif düşünce ile meşgul edin. Başarabileceğinize inanın. Ne kadar olumsuz bir durumda olursan ol acaba bu durum benim hayatım için ne gibi olumlu gelişmelere vesile olabilir diye düşünün. Her krizin içinde son derece önemli ve iyi gelişmeler vardır. Battı batıyoruz düşüncesi hayatını zehirler ve zihnini sadece kalıplaştırır.

3. Kendini başkaları ile kıyaslama

Kendini olduğun gibi kabul. Şartlandırmadan içten kabul et.
Kendini beğendirmeye mecbur değilsin. Sadece eksikliklerine bakma. Bu zamana kadar ne kadar başarılı olduğunun farkına var. Gösteriş yapma. Olduğun gibi yaşa. Kendini yaşat.

4. İyilik yap ve samimi ol

Mümkün oldukça iyilik yap. Her şey maddiyat değil. Sadece güzel sözlerle yetinme; eyleme geç ve iyiliği şimdi yap. İyilik yapan mutlaka karşılığını alacaktır.

5. İnsan ilişkin anlamlı olsun

Çevrenizdeki ilişkilerinizi değerlendirin. Diğer ilişkilerden farklı olsun. İnsanın bir kaç gerçek dostu olmalı. Herkes ile paylaşamadığı şeyleri paylaşabilmeli. Kırıcı olmayan zenginleştirici ilişkileri tercih edin.

6. Hayat şartları ile mücadele etmek

Kendine güven. Hayat bir mücadeleden geçer. Hayatın getirdiği fırtınalarla nasıl mücadele ediyorsun sorusuna cevap bulmaya çalış. Davranışlarını kontrol et. Gerekiyorsa düşüncelerini değiştir. Sallama. Sorumlu ol.

7. Affetmek

İnsanları ve kendini affet. Hatasız kul yoktur. Affetmek yeni yol açar ve daha da güçlenirsin.
Kin bağlamana gerek yoktur. Affetmek karşı tarafın hatasını kapatmak değildir. Affedenin yolu açılır. Affedemeyenin içinde mutlaka bir yara vardır. Affetmek o yarayı iyileştirir.

8. Flow olmak

Hayatı akışına bırak ve güzel şeylerle meşgul ol. Hayatın ritmine ayak uydur. Doğa ile dans et. Bırak şu insanların negatif enerjisini. Gir şu muhteşem doğanın pozitif enerji alanına.

9. Hedef belirle

Kendini insanlara bağlama; kendi hedeflerine odaklan. Gönlündeki hedeflerini ve hayallerini gerçekleştirmeye bak. Hayat ettiğin şeye ne kadar net hayal edersen gerçek olacaktır. Birde dünyada bırakabileceğin bir eserin olmalı!

10. Sakinliği tercih et

Sakin ve huzurlu ortam yarat. Kendine zaman hediye et ve huzuru yaşa ve herşeyin tadını almaya bak. Temponu yavaşlat.

11. Spiritüel yaşa

Çeşitli şekilde spiritüel yaşayabilirsin. Mesela meditasyon yaparak, yoga, ibadet, namaz kılmak, Qigong. Böylesi metotlar seni uyandıracak ve herşeyi daha canlı yaşayacaksın.

12. Beden ile ilgilenmek

Bedenini ihmal etme çünkü beden-ruh ilişkisi sağlıklı yaşam için önemlidir. Beden temizliği veya yürüyüş gibi şeylerle bedenin ile ilgilen. Vücutundaki organların ile ilişki kur; onlarla konuş. Vücutunu olduğu gibi kabul et. Vücutunu sev.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz