Salı, Ağustos 16, 2022

Zerdeçal Hangi Hastalıklarda Nasıl Kullanılır?

şifalı bitkiler

Merhaba sevgili okurlarım. Daha önceki makalelerimden bir tanesinde, 100 den fazla hastalığa şifa veren mucize baharat zerdeçalın faydaları konusunda sizlere bilgiler vermiştim. Özellikle Hindistan ve Okinowa bölgelerinde sıkça kullanılan ve pek çok hastalığa şifa olan mucize baharat zerdeçalın kullanımı konusunda bilgiler vermek istedim bu gün. Zedeçal’ın meyveleri kullanılır ve şifalı olan kısmı da bu meyvelerdir.

Kurutulan meyveler, toz haline getirildikten sonra baharat olarak kullanılabileceği gibi suda kaynatarak zerdeçal çayı olarak da tüketilebilir. Zerdeçal bal ile karıştırılıp ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.Zerdeçal Hangi Hastalıkta ne Şekilde Kullanılır ? hep birlikte görelim.

Karaciğeri Güçlendirmek İçin

Zerdeçal karaciğeri güçlendirmek için en doğal bitkilerden bir tanesidir. Karaciğer güçlendirmek için ;  1 su bardağı soğuk bal şerbetine 1 gr.zerdeçal unu karıştırılıp günde 3 su bardağı aç karnına içilir.

Sarılık/Hepatit İçin

Yine bir karaciğer hastalığı olan sarılık ve hepatit için zerdeçal’ın kullanım şekli ; 1 su bardağı soğuk bal şerbetine 1 gr. zerdeçal unu karıştırılıp günde 3 su bardağı aç karnına içilir.

Safra söktürmek İçin

Vücuttan safra söktürmek için zerdeçal’ın kullanım şekli ; 1 su bardağı soğuk bal şerbetine 1 gr.zerdeçal unu karıştırılıp günde 3 su bardağı aç karnına içilir.

Diş Ağrısı İçin

Zerdeçal diş ağrısı için de son derece faydalıdır. Diş ağrısını geçirmek için; zerdeçal çubuğunu mum ışığında yanana kadar tutun. Ardından pudra kıvamına gelene kadar kaşığın tersiyle ezin. Ağrıyan dişinize ve etrafındaki diş etine uygulayın. Diş ağrısının kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

Ayaktaki Nasırlar İçin

Ayak nasırlarınızdan kurtulmak için son derece kolay ve etkili bir yöntem olan zerdeçal tedavisi çektiğiniz ıstıraba son verecek türden. 1 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zerdeçalı ayağınızdaki nasıra günde 2 kez uygularsanız iltihaplanmayı geçirir ve ağrısını alır.

Eklem ve Kas ağrıları İçin

Zerdeçal eklem ve kas ağrılarından kurtulmanın en doğal ve en etkili yollarından bir tanesi. Eklem ve kas ağrılarından kurtulmak için;  Eşit miktarda limon suyu, taze rendelenmiş zerdeçal ve tuzu karıştırarak bir lapa oluşturun. Karışımı ağrıyan kas ve eklemlere uygulayın.

Bütün bu önerilerden sonra, sizlere önemli bir konuyu da hatırlatmadan geçmek istemedim. tüm şikayetlerini için öncelikle Uzman bir doktora danışmanız hayati önem taşır. Burada sunduğumuz öneriler bilgilendirmek amaçlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz