Midesi Hassas Olanlar için 7 Önemli Tavsiye

352
midesi hassas olanlara öneriler

Mide hassasiyeti genel sağlık sorunlarından biridir. Kimi zaman doktora gidilse bile çare bulunmayan mide ağrılarının çözümü için dikkat edilmesi gereken öneriler hakkında kısa bir araştırma yaptık. Araştırma sonucuna göre hassas mideler için 7 öneri şu şekilde sıralanabilir.

Mide hassasiyeti

Asitten Uzak Durmak

İçeriğinde asit barındıran yiyecek ve içecekler midenin de asit dengesini yükseltir. Bu tür durumlarda mide yanması ve ağrısı ortaya çıkabilir. Bunun için asitten uzak durulmalı.

Yeşillik Ağırlıklı Besleme

Yeşil renkli besinler yani sebzeler mide rahatsızlıklarının büyük kısmına iyi gelir. Bunun için sebze ağırlıklı beslenme mide için son derece önemlidir.

Az Yağlı Beslenmek

Mümkün olduğunca az yağlı beslenme son derece önemlidir. Yağ miktarını azaltarak midenin rahatlaması sağlanabilir.

Az Ama Sık Yiyin

Az ve sık sık yemek yemek kilo vermek için etkili olduğu gibi mide için de son derece önemlidir. Bu tür beslenme alışkanlığı midenin yorulmadan besinleri rahatça sindirmesini sağlar ve bu sayede mide rahatlar.

Bol Çiğnemek

Sindirim, besinin ağız içine alınması ile başlar ve mide de devam eder. Eğer uzun süre alınan lokmalar çiğnenirse mide sindirim sırasında daha az çalışır ve yorulmaz.

Bitki Çayı

Papatya ve nane çayı midenin besinleri daha iyi sindirmesini sağlar. Bu sayede mide rahatlar ve hazımsızlık yaşanmaz.

Yemekten Hemen Sonra Uyumayın

Yemeklerden hemen sonra uyumak midenin daha fazla yorulmasına neden olur. Bunun için yemek yenildikten en az 3 saat sonra uyunması idealdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz