Perşembe, Ağustos 18, 2022

Mide Ekşimesine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

mide ekşimesine iyi gelen bitkiler nelerdir

Mide ekşimesi ya da reflü, güzel bir günü bozmaya yetecek, can sıkıcı durumlar olabilir. Sıradan bir öğle yemeği ya da sevdiklerinizle oturduğunuz bir sofra mideniz nedeniyle işkenceye dönüşüyorsa az sonra söz edeceğim 4 farklı bitki imdadınıza yetişebilir. Ancak bitkileri denemeye kalkışmadan önce, mide sorununuz varsa dilediğiniz her yiyeceği tüketip sonra da bitkilerle durumu düzeltmeye çalışmanız işe yaramayacaktır. Öncelikli olarak bazı beslenme tavsiyelerine kulak vermeniz gerekir.

Midenize dokunduğunu bildiğiniz yiyeceklerden uzak durmanız, küçük porsiyonlar tüketmeniz, yemek yerken içecek içmeyi en aza indirmeniz ve yemekten hemen sonra egzersiz yapmamanız ya da yatmamanız, bu öneriler arasındadır.

Bitkilere baktığımızda ise bazı bitkilerin sadece mide ekşimesini yatıştırmakla kalmadığını, ayrıca mide asidinin sindirim sistemine verdiği zararı da en aza indirdiğini görebiliriz.

Hatmi (Althaea officinalis)

Hatmi bitkisinin içerdiği yapışkan sıvı özellikteki madde (müsilaj) yemek borusunda ve mide çeperinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece mide asidinin vereceği zararı önler.

Hatmi bitkisinin faydasını görmek için, bir yemek kaşığı hatmi kökünü 2 büyük fincan kadar soğuk suya karıştırıp bir gece demlenmesini bekleyin. Yoğun kıvamlı, tatlı ama tadı biraz buruk bir karışım elde edeceksiniz. Bu karışım hem midenizi hemen yatıştırır hem de midedeki fazla asidin zararlarından korur.

Hatmi zararsız bir bitkidir ancak içerdiği müsilaj nedeniyle içtiğiniz bir ilaç varsa, bu ilacın vücut tarafından emilmesini güçleştirebilir. Bu yüzden ilaçla birlikte içilmemesi tavsiye edilir.

Zerdeçal (Curcuma longa)

Zerdeçalın faydasını görmek için bitkinin ilgili yerle doğrudan temas etmesinin daha faydalı olduğu söylenir. Örneğin boğaz ağrısı ya da ağız yaraları için gargara şeklinde kullanılması gibi. 2 çay kaşığı zerdeçalı ılık su ve bir tutam tuz ile karıştırarak bir gargara suyu hazırlayabilirsiniz.

Konu sindirim sistemi olduğunda ise yine aynı karışımı hazırlayıp bir yudum almanız halinde mideyi yatıştırmanız mümkündür. Ancak zerdeçal tüketimi çok fazla abartılmamalıdır. Aksi takdirde mideyi yatıştırmaz; tam tersi şekilde mideyi rahatsız eder.

Zerdeçalle ilgili bir başka uyarı da kalp yetmezliği olanların, hamile kalmaya çalışan kadınların ve hamile olanların kullanmaması gerektiğidir.

Meyan Kökü (DGL)

DGL (deglirisine) türü meyan kökü bitkinin çiğnenebilir türüdür çünkü içinden ‘glisirizin‘ adlı aktif madde çıkarılmıştır. Bu cümle kulağa ilk anda karışık gelmiş olabilir, hemen açıklayayım. Meyan kökünde bulunan glisirizin adlı madde bitkiyi yüksek tansiyonu veya ödem sorunu olan kişiler için sakıncalı kılan maddedir. Bu maddenin elenmesiyle bitki herkes tarafından tüketilebilir hale gelir.

Mide ekşimeye başladığında meyan kökü veya meyan kökü tableti çiğnemek mideyi korur, ülser benzeri durumları yatıştırır, midede yangıyı azaltır.

Bitkinin çiğnenmesi de önemli bir ayrıntıdır çünkü sindirim tükürükle başlar.

Rezene (Foeniculum vulgare)

Rezene hem sıcak yemeklerde hem salatalarda kullanılabilen, bezı mutfaklarda çok sık tüketilen bir bitkidir. Özellikle yemekten sonra gaz, şişkinlik veya mide yanması şikayeti olanlara önerilir. Birkaç tane rezene tohumunu çiğnemek bu şikayetleri en aza indirecektir. Ayrıca rezene çayı da içilebilir.

Rezenede ‘glisin‘ adlı bir amino asit bulunur ve bu madde piyasada satılan bazı mide ekşimesi ilaçlarında da kullanılan maddedir.

Ufak bir not, antibiyotik kullanırken rezene tüketilmemesi önerilir.

Mide Ekşimesinin Nedenleri Nelerdir?

Mide ekşimesi ya da mide yanması gibi konularda etrafta birbirinden çelişkili önerilerin uçuştuğunu görebilirsiniz. Biri ‘Süt içmek mideme çok iyi geliyor.’ der ama siz süt içtiğinizde mideniz yüzünden kıvranmaya başlayabilirsiniz. Dolayısıyla size hangi yiyeceklerin ya da bitkilerin dokunduğunu, kendinizin ayırt ediyor olması önemlidir.

Yine de bu konuda suçlu kabul edilen çeşitli gıdaları sıralayalım

Sarımsak, soğan, baharatlı yiyecekler, alkol, kara biber, çikolata, kahve, yağlı yiyecekler, hardal, ketçap, portakal suyu ve diğer asitli meyve suları, nane, soda, sirke ve domates soslu gıdalar midenizi ekşitebilir ya da mide yanmasına yol açabilir. Gıdaların dışında çok fazla yemek de mideyi rahatsız edecektir.

Önlemler ve Uyarılar

Reflü benzeri şikayetlerde öncelikle mutlaka bir doktora görünmeli ve şikayetinizle ilgili ayrıntılı bilgi edinmelisiniz. Bitkilerle ilgili olarak doktorunuza da danışabilirsiniz. Hamileler, bebek emzirenler ve kronik hastalıkları bulunanlar bitkisel herhangi bir reçeteyi denemeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz