Salı, Ağustos 16, 2022

Mide Bulantısı Neden Olur?

mide bulantısı

Mide bulantılarının genelde patolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Özellikle sindirim sistemi hastalıkları geçiren hastalarda çok fazla görülür. Mide rahatsızlıkları mide ülseri midede oluşan gastrit gibi mide rahatsızlıkları mide bulantılarının baş sebeplerindendir. Mide bulantısı hamile kalan bayanlarda da sıkça görülür. Özellikle hamileliğin ilk aylarında hormonların yükselmesi ile mide bulantıları başlar ve kişiyi rahatsız eder. Ayrıca mide bulantılarının başka sebepleri de vardır.

Sebepleri Nelerdir?

Mide bulantıları psikolojik sebeplerden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Kişi aşırı stres yaşadığı durumlarda stres midesine vurur ve midenin bulanmasına neden olur.

İç kulak hastalığı yaşayan hastaların oluşan iltihaptan dolayı da mide bulantıları meydana gelir. Ayrıca kişi de oluşan hipertansiyondan kaynaklı olarak yine mide bulantıları oluşmaktadır.

Vücudun herhangi bir organında oluşan iltihaptan dolayı da mide bulantıları yaşanır. İltihap midenin bulanmasına sebep olur.

Ayrıca pankreas ve böbrek rahatsızlıkları yaşayan hastalarda da mide bulantıları olur.

eker hastalığına bağlı rahatsızlıkların başın da yine mide bulantıları baş gösterir.

Baş ağrılarından dolayı da yine mide şikayetleri olur. Özellikle de midenin bulanması sıkça rastlanan şikayetlerdendir. Kişi de beliren migren ağrıları sinüzit gibi ağrılar da mide ağrıları başlar.

Kan şekeri kontrolsüz olarak yükseldiği zaman midenin bulanmasına sebep olmaktadır.

Mide bulantıları bazen kendiliğinden de ortaya çıkmaktadır. Kalp hastalıklarından dolayı da mide bulantıları baş gösterir. Ayrıca kişi bazen yolculuklara çıktığı zaman da kişide yol tutması sonucu mide bulantısı olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz