mezopotamya harita

Mezopotamya iki nehir arasında olduğu için (Dicle ve Fırat nehirleri arasında), bu nehirler aracılığı ile ulaşımı sağlanmıştır. Ulaşımın kolay olması Mezopotamya medeniyetinin diğer medeniyetlerle ilişkilerini olumlu yönde oldukça iyi etkilemiştir.

Toprakların verimli olması ve ulaşımın oldukça kolay olmasından dolayı bir çok devlet tarafından istila edilmiş ve istilalara açık halde kalmıştır, bu sebeple Mezopotamya’ ya yerleşen bütün imparatorluklar ve devletler askere ve askeri düzene oldukça fazla önem vermişlerdir.

Mezopotamya taş bakımından az ve düzlük yer olduğu için istilasının kolay olmasının dışında geriye çivi yazısı ile ilgili pek bir şey bırakılmamıştır. Fakat daha sonradan yazının gelişmesiyle birlikte geriye bir çok edebi ve yazılı eser bırakmışlardır. Mezopotamya tarihine bakılırsa çok fazla istila gördüğü için çok gelişmiştir.

Her yapılan istila ile yeni bilgiler yayılmış böylece her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkmış ve yeni eserler yaratılmıştır. Ve böylelikle Mezopotamya’ ya Medeniyetler Beşiği denilmiştir.

Mezopotamya’ da halk, hürler, korunanlar ve köleler biçiminde sınıflanma vardı. Köleler sürekli eziliyor ve hiç bir hak tanınmıyordu. Bu da eşitliğin olmadığı anlamına geliyordu. Fakat medeniyetler ve imparatorluklar değiştikçe bu sınıflandırma anlayışı yavaş yavaş ortadan kaldırılmıştı.

Mezopotamya’ da arazi ve iklim uygun olduğundan en büyük geçim kaynağı tarım olmuştur. İnsanların inanışlarına göre topraklar, tanrıların malı sayılırdı. Bu sebeple topraklar din adamları yani rahiplerin gözetiminde ilenirdi. Yetişen ürünlerin büyük kısımları tapınaklara verilirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz