Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Metabolik sendrom nedir?

metabolik sendromu nedir

Metabolik sendrom aslında birden fazla kalp damar hastalığı risk faktörünün kümelendiği hastalıklar grubudur. Damar sertliği, damar tıkanıklıkları, diyabete neden olan obezite, hipertansiyon, kandaki yağ oranının yükselmesi, karaciğer yağlanması, polikistik over sendromu, uyku apne sendromu, safra taşı, gastroözofageal reflü, depresyon, astım, gizli şeker problemleri veya insülin direnci gibi birçok faktörün birbiri ile ilişkili olarak aynı çatı altında değerlendirilip ilişkilendirildiği ciddi bir sağlık problemleri grubudur.

Metabolik sendromlu hastalarda kan damarlarındaki sertleşmeler ve tıkanmalar inme ve kalp krizi riskini yükseltmektedir. Ülkemizde 60-69 yaş grubundaki insanların yüzde 62’sinde metabolik sendrom görülmektedir ve bu hastalar tedavi olmak için birden çok doktora başvurup her gün çok sayıda ilaç almak zorundadırlar

Safran metabolik sendrom tedavisinde ümit verici bir doğal ilaçtır

Hedeflenen İlaç Dağıtım Araştırma Merkezi, Farmakodinamik ve Toksikoloji Anabilim Dalı, Eczacılık Fakültesi, Mashhad Tıp Bilimleri Üniversitesi, Mashhad, İran.

Metabolik sendrom obezite, yüksek kan şekeri, yüksek kolesterol düzeyleri ve yüksek tansiyonu içeren bir hastalıktır. Ayrıca, metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalık (CVD) için en önemli risk faktörü olarak kabul edilir. CVD, hem erkekler hem de kadınlar için dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Metabolik risk faktörlerini tedavi etmek için çeşitli kimyasal ilaçlar mevcuttur, ancak güvenlik, etkinlik, kültürel kabul edilebilirlik ve daha az yan etki nedeniyle, günümüzde bitkisel tedavi bu CVD risk faktörlerinin tedavisinde kritik bir role sahiptir.

Çiğdem sativusL (safran), Iridaceae familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Safran, rengi ve tadı için yaygın olarak kullanılan bir gıda katkı maddesidir ve geleneksel ve modern tıpta kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin eşsiz özelliklerinin çoğu, krosin, safranal ve krosetin dahil üç ana bileşenin varlığına bağlanmaktadır. Anti-diyabetik, anti-obezite, hipotansif ve hipolipidaemik özellikler de dahil olmak üzere muhteşem aktivitelerinden dolayı safranın metabolik sendrom tedavisinde önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır.

Bu yazıda, Safranın ve aktif bileşenlerinin, metabolik sendromun farklı bileşenlerini ve bu bitkinin kardiyovasküler hastalıklarda kullanımı ile ilgili en önemli hayvan ve insan çalışmalarını tedavi etmek için yararlı özelliklerini, metabolik risk faktörleri üzerine tartıştık. Bu inceleme aynı zamanda randomize klinik çalışmalardan sonra, safranın metabolik sendroma karşı önleyici veya terapötik bir ajan olarak uygulanabileceğini göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....