Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

mesane kanseri

Mesane Kanseri Mesane (idrar torbası) idrar yollarının sağ ve sol böbreklerden getirdikleri idrarın işeme ihtiyacını giderme dışındaki zamanlarda içinde toplanmasına yarayan kas ve zardan yapılı bir kesedir. Kan böbreklerden geçerken süzdükleri idrar damla damla idrar yollarından mesaneye gelir. Mesanede belirli bir miktar idrar birikimce gerilir ve insanda idrar yapma hissi uyanır. Mesanenin şekli ve ölçüleri içindeki idrar miktarı ile yaşa ve cinsiyete göre değişir. Mesanenin iltihapları polipleri selim urları ve bu arada kanseri de sık görülmektedir. Mesane kanseri tüm kanserlerin yüzde 4′ünü ve idrar sisteminin en sık görülen kanseridir.

Mesane kanseri genellikle ileri yaşlarda görülür. Kadınlara nazaran erkeklerde üç kat daha sık görülür. Mesane kanseri bölgeden bölgeye değişik oranlarda görülmektedir. Mesane kanseri istatistiklere göre en fazla Birleşik Amerikadan sonra sırayla israil Kanada ingiltere Norveç Japonya Güney Afrika ve en az Hindistan’da görülmektedir.

Mesane kanserinin de diğer bazı kanserler gibi eski bir tarihçesi vardır uzun yıllardan beri bilinen ve üzerinde çalışmalar yapıları bir hastalıktır insanda ilk mesane kanseri 1895 de gösterilmiştir.

Sigara İçenlerde Mesane Kanseri İçmeyenlere Göre Daha Sık Görülmüştür.

Mesane kanseri nispeten sık görülen kanserler arasında yer alır ve diğer kanserlere kıyasla bir özellik gösterir. O da teşhis ve tedavi edildikten sonra bazen hastalığın tekrar görülmesidir (nüksetmesidir). İdrarda bulunan bazı karsinojenlerin mesane kanserinin oluşmasında etkili oldukları bilinmektedir. Sigara içenlerde mesane kanserinin içmeyenlere göre daha sık görüldüğü gösterilmiştir Son zamanlarda sigaranın yanı sıra alkol ve bazı virüsler üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Kronik mesane iltihabına yol açan bazı parazitlerin mesane taşının ve hatta bazı müsekkin ilâçların mesane kanserine sebep olabilecekleri üzerinde durulmuştur.

Mesane kanseri ile kuvvetli ve çok kahve içmenin arasında bir ilişki olduğu hakkında yeni bazı yayınlar bulunmaktadır özellikle kadınlarda bu ilişki açısından çalışmalar devam etmektedir.

Mesane Kanserinin 3 Ayrı Tipi Vardır

Kanser mesanenin muhtelif yer ve tabakasından başlayabildiğine göre mesane kanserinin de 3 ayrı tipi vardır. Ancak bunların hepsi aynı oranda görülmezler. Bazı tipleri çok nadir görülür diğerlerine nazaran.

Vakaların yüzde 75′inde hastalığın ilk belirtisi hiçbir ağrı veya sızı olmadan idrarda kan görülmesidir. Ne var ki idrarda kan görülmesi böbrek kanserinde söylediğimiz gibi daha bir çok sebeplerden ileri gelebilir Şu halde idrarda kan görülmesi halinde ve vakit kaybetmeden hekime müracaat ederek gerçek sebep saptanmalı ve gerekli tedaviye hemen başlanmalı.

Teşhis idrar muayenesi sistokopi ve ilaç verilerek yapılacak röntgen tetkiki iledir. Mesane kanserinin tedavisi sınırlı değildir geniştir ve çeşitlidir. Uygulanacak tedavi metodu kanserin tipine ilerleme derecesine hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre değişir. Erken teşhis edilen ve habaset derecesi düşük mesane kanserlerinde şifa oranı yüzde 90′a kadar çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz