Perşembe, Ağustos 18, 2022

Melek otunun faydaları nelerdir?

melek otunun faydaları

Antik çağda, bitkinin kökünün veba tedavisi için bir keşiş tarafından getirildiği söylenir. Bitkinin adı da buradan gelmektedir. Japon ve Çin geleneksel tıbbında onurlu bir yere sahiptir. Çoğunlukla kadınlar için bir tonik olarak kullanılır. Yaklaşık altmış farklı çeşidi vardır. Ancak, tıbbi amaçlar için kullanılan tek tür Melek otudur. Bitkinin hemen hemen her kısmı ilaç olarak kullanılabilir. Bitkinin gövdesi bir flüt gibi büyür ve içi boştur. Bitkinin yaprakları biraz tırtıklıdır. Demet halinde veya büyük bir grupta yetişen çok sayıda küçük çiçeği vardır ve yeşil veya sarı renkte olabilir. Sürekli akan suyun bulunduğu yerlerde ve nemli topraklarda yetiştirilir. Bununla birlikte, bitki olumsuz koşullarda çok fazla zorluk çekmeden büyütülebilir. Bitkinin tohumları ve sapları besinleri lezzetlendirmede ve likör hazırlanmasında kullanılır. Aromatik bir bitkidir.

Cilt bakımında kullanmak için birçok yazar tarafından tavsiye edilir. Melek otu, antioksidanlar, vitaminler, valerik asit, uçucu yağlar ve diğer birçok cilt sorununun doğal tedavisi için faydalı olan besin maddeleri içerir.

Anlatacağımız bitki aslında kuzey ülkelerinde iyi yetişen bir bitkidir. Vikingler tarafından iskandinavya ülkelerinden güney ülkelere getirilmiştir. Melek otu 14. yüzyılda popüler olmuştur. O dönemde yaşanan ‘Kara ölüm’ olarak bilinen veba hastalığından bir çok insan ölmüştür. Efsaneye göre ‘Michael’ olarak adlandırılan melek insanlara gelip veba hastalığından kurtulmak için bu bitkiyi getirmiştir. Bu nedenle latince ‘Angelica’ olarak geçen isim melek demektir.
O günden bu güne bu bitki melek otu olarak tarihe girmiştir.

Veba bulaşıcı bir hastalık olduğu için o dönemin doktorları kendilerini korumak için üstlerinde melek otu taşırlarmış. Hatta sürekli mezarları kazıyan ve ölülerin üstündeki değerli şeylere sahip olmak isteyen 4 kişi tutuklanır ve mahkemeye çıkartılır. Veba hastaları ve vebadan ölenlerle yakından ilişkisi olup ama hastalanan bu 4 kişinin nedeni araştırılır ve çok merak edilir. Sonunda melek otu içeren bir karışım hazırladıklarını söylerler.
Mahkeme formülün açıklamalarını ister ve açıkladıkları taktirde ceza almayacakları söylenir.
Tutuklanan bu dört hırsız sonunda teklifi kabul eder ve hiç bir ceza almadan mahkemeyi terk ederler.

Almanyada “Angelikawurzel” olarak bilinen melek otu özellikle mide ve bağırsak gazları gidermek için kullanılır. Karaciğerde üretilen sindirim sıvısının akışını tetikleyen melek otu yediklerimizi daha kolaz hazetmek için iyi gelir.

Geleneksel çin tıbbında bir çok kadın hastalığını tedavisinde kullanılır. Ayrıca çin’de cilt sağlığı için kullanılmaktadır.

Toplarken emin olmanız gerek çünkü melek otuna benzeyen zehirli ot var.
Melek otu kökü kurutulup çay olarak tüketilebilir.
Hamile bayanlar bu bitkiyi kullanamaz. Mide ve bağırsak ülseri olanlar kullanamaz.

Melek otun faydalar

Melek otunun kökleri iştah açıcı etkiye sahiptir.
İdrar söktürücü etkisi vardır.
Sinirleri rahatlaştırıp spazm çözücü etkisi olduğu için cinsel isteği arttırır. Kadınların cinsel isteksizliğini iyileştirmede kullanılır.
Bulantı ve kusma gibi rahatsızlığa iyi gelir
Bağırsak kramplarını hafifletir.
Sindirim sistemine iyi gelir. Gaz ve şişkinlik için kullanılır. Hazımsızlığa iyi gelir.
Uyuz ve kaşıntı problemine faydalıdır.
Astım ve bronşite faydalıdır.
Balgam söktürücü özelliği vardır.
Sinirsel baş ağrılarına iyi gelir.

Nasıl kullanılır?

Melek otu 1 çay kaşığı süzgece konulur. Üzerine 150-200 ml kadar sıcak su aktarılıp 7-10 dakika demlenir.
Sindirim sorunları için günde üç bardak yemeklerden yarım saat önce yavaş yavaş içilir.
İki hafta içilebilir. İki hafta sonra bir hafta ara verilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken;

Güneşin deri üzerindeki etkileri arttırır ve deri üzerinde alerjik hastalıklara yol açabilir veya alerjik reaksiyon gösterebilir. İçeriğinde uçucu yağ bulunduğu için gebelik sürecinde kullanılmamalıdır. Emziren annelerde kullanamaz. Ayrıca mide veya bağırsak ülseri gibi hastalıklarda kullanmamalıdır. Kullanmadan önce bir uzman doktora veya bir doğal tedavi uzmanına danışmalısın.

Yüz Yıkama Suyu Olarak Kullanabilirsiniz

Cilt problemlerini tedavi etmek ve cildin daha yumuşak, daha temiz ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için yüz yıkama suyu olarak kullanılabilir. Yüz yıkama ürünü yapmak için, 2 bardak aloe vera suyunu, 8-10 damla melek otu tentürüyle karıştırın. İki bileşen birlikte karıştırıldıktan sonra, akneyi tedavi etmek için kullanılabilir.

Ayrıca temizlik amacıyla da kullanılabilir. Kullanımı, cildin yararlı besin maddelerini kolayca emmesini sağlayarak, daha hızlı iyileşmesini sağlar. Yüz temizleyiciyi günde iki kez, sabah ve akşam kullanırsanız, sonuçlar şaşırtıcı olacaktır. Sadece sivilceyi tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda sorunun geri gelmesini de engeller.

Banyoda Kullanın

Banyo suyunda, cildin doğal olarak yatıştırılmasına yardımcı olur. Sıcak suya 2 bardak melek otu ekleyerek bir banyo suyu hazırlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı da eklenebilir. Bu iltihabı hafifletir, cildi yumuşatır ve egzamaya yardımcı olur.

Saç Sağlığını Destekler

Bitkinin kökü Çinliler tarafından yüzyıllardır saç dökülmesi tedavisi için kullanılmıştır. E vitamini ile doludur ve vücutta ve kafa derisinde oksijen dolaşımını uyarmaya yardımcı olur. Metabolizmayı teşvik etmeye yardımcı olur ve saçın uzaması için gerekli olan besin maddeleri içerir. Aynı zamanda hasarlı saç hücrelerinin onarımını da teşvik eder.

Adet Sancılarını Azaltır

Melek otu, adet krampları için muhteşem bir bitkidir. Hormon seviyesini dengelemeye yardımcı olur, bu da şiddetli ağrılardan kurtulmanızı sağlar.

Sindirime Yardımcı Olur

Sindirimi teşvik eden ve gıda emiliminde yardımcı olan sindirim suları salgılar. Ve böylece gazın vücuttan etkili bir şekilde dışarı atılmasıyla, şişkinlikten kurtulmanızı sağlar.

Diğer Faydaları:

Vücudu detoksifiye eder ve ateş, soğuk algınlığı, akciğer enfeksiyonu ve artrit gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz