Salı, Ağustos 16, 2022

Medine Hurması Kaç Kalori? Hurmanın Kalorisi Nedir?

hurma kalori

Palmiyegiller Familyasına ait olan Medine hurması, özellikle Ramazan aylarında tüketimi artan etli bir meyvedir.  Sıcak ve kurak iklimleri seven hurma ağacında yetişir. Meyve olarak yenildiği gibi tatlı ve pasta yapımında da kullanılmaktadır. Çok farklı türleri vardır.

Tüketildiğinde merkezi sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek bedene zindelik veren, kalp-damar ve böbrek hastalıkları ile savaşan, cildin sağlığı için önemli bir gıdadır ve  emziren bayanlar ile anne adaylarının yeterli miktarda yemeleri uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Medine hurmasının besin öğeleri Vitamin A,B,C ve demir, potasyum, kalsiyum, sodyum, protein, yağ ve karbonhidrattır. Karbonhidratça yüksek bir besindir.
Ülkemizde yetiştirilen hurma, Medine hurmasına oranla daha az etli bir meyvedir.

Medine Hurması Kalori Değerleri

Medine hurmasının bir tanesinde 40-50 kalori bulunmaktadır. Türkiye’ de yetişen az etli  hurmaların adedinin kalori ağırlığı ise 25-30’ dur.

100 gram Medine hurması 280 kaloridir. Medine hurmasının yarım kilosunda yaklaşık 1450 kalorivardır. Cennet hurması olarak da bilinen Trabzon hurmasının adedinde 15 kalori bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz