Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Maydanoz Kaç Kalori? Maydanozun Kalorisi Nedir?

maydanoz kolari

Salatalarda, yemeklerde kullanıldığı gibi çiğ olarak da sevilerek tüketilen maydanoz dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin önemli gıdaları arasında gelmektedir. Maydanozgiller familyasından damarlı bir bitkidir. Vücutta oluşan ödemlerle savaşır. Karaciğere ve sindirim yollarına faydalı bir besindir.

İçeriğinde bulunan bol miktarda C vitamini sayesinde vücudu hastalıklara karşı korur. Adet düzensizliklerinde yeterli miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak maydanoz tüketiminin selülitlerle savaşta önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Son zamanlarda özellikle zayıflatıcı etkisinden bahsedilen maydanoz suyunun kullanımı da yaygınlaşmıştır. Maydanoz suyu böbrek taşları ile sindirim yolları rahatsızlıklarında çok yararlı bir besindir.

Maydanozun Kalori Değeri

Maydanoz kalori değeri oldukça düşük, sağlığa son derece faydalı bir besindir. Bir demet maydanozda 25-30 kalori bulunmaktadır. Bir su bardağı kıyılmış maydanozda yaklaşık 20 kalori vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varis Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir? Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan...