Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Mandalinanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kış meyvelerinin vazgeçilmezi olan mandalinanın faydalarını öğrenmek ister misiniz? Mandalina yoğun A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminine sahip ve 100 gramında sadece 43 kalori barındıran bir meyvedir. Ayrıca mandalina da yoğun miktarda askorbit asit, hesperetin, lutein ve karoten bulunmaktadır.

Mandalinada bulunan mineraller ise potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, brom, magnezyum ve fosfordur.  Mandalinanın içinde bulunan C vitamini kış hastalıklarında koruyu ve iyileştirici etki göstermektedir. İçinde bulunan karoten ise güzellik amacıyla ilaçlarda oldukça sık kullanılan bir maddedir. Mandalina içinde bulunan diğer maddeler ile de birçok rahatsızlığa iyi gelen etkiler ortaya çıkarmaktadır.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Akşam yemeği sonrası 2 adet mandalina yemek uykusuzluk sorunu yaşayan kişilere iyi gelmektedir. Çünkü mandalina sinir sistemini gevşetici ve rahatlatıcı etki göstererek tüketen kişilerin daha rahat şekilde uykuya geçmesine ve stresten uzak sakin bir ruh hali içine girmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca mandalinanın aromatik doğal kokusuda huzursuz ve stresli ortamlarda rahatlatıcı bir etki oluşturmaktadır.

Kanı Temizler

Mandalina kanda bulunan zehirli toksin maddelerin atılmasına yardımcı olarak kanın temizlemesini sağlamaktadır. Vücudumuzda bulunan kirli kanlar hızlı şekilde temizlendiğinde kanda taşınan oksijen miktarı artmakta ve oksijen miktarının artması özellikle akciğer rahatsızlığı çeken kişilere oldukça fayda sağlamaktadır.

Kansere Karşı Koruyucudur

Mandalinada bulunan çeşitli vitaminler metobolizmamızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Mandalinada bulunan antioksidanlar ise vücuda zarar veren ve hücrelerin ölmesine veya aşırı çoğalmasına sebep olan kanser yapıcı ajanlara karşı savaşmaktadırlar. Bu sebeple mandalina birçok kanser türüne karşı etki gösterip yakalanma olasılığımızı düşürür.

Damar Sertliğini Giderir

Damar sertliği sorunu ileri ki yaşlarda ortaya çıkan emboli, beyin krizi, tansiyon, kalp krizi gibi etkilere sebep olabilen ciddi bir sorundur. Çünkü; Beyin damarlarında sertlik oluştuğu zaman damarlarda çatlama yaşanabilir ve beyin kanaması görülür. Damarlarda sertlik olduğu zaman kan akışı düzenli olmadığı için kalp ritminde bozukluklar meydana gelir ve kalp krizine sebep olabilir.

Damar sertliği sonucu kan basıncında dengesizlikler oluşarak yüksek tansiyon veya düşük tansiyon gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Zamanla sigara kullanımı vb. sebeple sertleşip tıkanan damarlarda kan pıhtısı oluşup damar yolunu tıkayabilmekte ve emboliye sebep olabilmektedir.  Tüm bu sorunlara rağmen damar sertliğini gidermesi mandalinanın faydaları arasında belki de en önemli olanıdır. Özellikle sigara kullanan kişilerin ileri ki yaşlarda damar sertliğiyle karşılaşmamaları için kış aylarında mandalina tüketimine ağırlık vermeleri gerekmektedir.

Karaciğere İyi Gelir

Mandalina da bulunan renk verici bileşenlerin yapılan incelemeler de mucizevi bir şekilde karaciğeri onardığı gözlemlenmiştir. Mandalina bu sayede karaciğer hastalıklarının görülme olasılığını düşürmektedir.

Mandalinanın Cilde Faydaları

Mandalinanın yağı cildimizde bulunan perus isimli gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildimizin hava almasına ve nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede mandalina cildimize oldukça faydalıdır.

Hastalığını Engellemektedir

Mandalina tüketmek şeker hastalığını önleyici doğal bir etki göstermektedir. Yemeklerden sonra tatlı tüketmek sağlığınız için büyük risk içermektedir. Bu sebeple yemeklerden sonra meyve tüketmek özellikle de mandalina yemek hem tatlı isteğinizi karşılayıp hem de sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....