Cumartesi, Ağustos 13, 2022

Limon Tuzunun Zararları Nelerdir?

limon tozu

Limon Tuzu

Ne limondur Ne de tuz. Çoğunluk Sitrik asit ile farklı miktarda asedik asit içermektedir. Bunu önermek insanlara zarar vermektir. Öncelikle ülkemizdeki yemek borusu tahriş ve hasarlarının başlıca sebebidir. Kronik reflü denilen aslında yemek borusunun geriye döndürülemez derecede zedelenmesinin temel kaynağıdır. Gırtlak ve mide kanserine yol açtığına dair araştırmalar bulunduğundan bir çok ülkede yasaklanmış olup , ülkemizde halen serbest olarak kullanılmaktadır.

Kullanım oranları konusunda bu ülkede hiç bir kurum ve kuruluş tarafından oran belirtilmemiştir. Bu nedenle aşırı oranlarda ve dozlardaki bu ve benzer ürünlerin zararları, Tıp fakültelerinin acil servislerindeki vakalarda karşılaşılan tablolardır İçinde iddia edildiği SİTRİK ASİT ve ASEDİK ASİT kimyasal prosesler ile üretilmektedir. Sitrik asit doğal fermentasyon ile değil Kimyasal proseslerde sülfür ve potasyum ferrosiyanür indirgeme yapılarak üretilmektedir.

Dünyadaki narenciye kapasitesinden 100 kat daha fazla olarak üretilen sitrik asidin halen narenciyelerden doğal fermentasyon ile üretildiğini iddia etmek yanlış ve eksik bilgidir. Endüstride pratikte olmayan ve kullanılmayan bir işlemi , teoriye bakarak önerilmesi yanlıştır. Asedik asit sirkedeki asidin adı olmasına rağmen kimyasal olarak üretilendir, sirkedeki fermentasyon ile üretilen asedik asit değildir .

Bütün yemek borusu yanıkları vakalarının adresi limon tuzu içeriğindeki kimyasal olarak üretilmiş olan sitrik asit ve asedik asittir. Ulusal Zehir Danışma Merkezi (UZEM) kaynaklarında sitrik asitin orta dereceli asit özelliğinde, allerjen ve irritan madde olarak yer aldığı ve içilmesi durumunda metabolik asidoz, hiperkalemi, hipotansiyon ve taşikardi gelişebileceği bildirilmektedir.

Bu ürünün çocuklar tarafından içildiğinde içerdiği sitrik asit ve asetik asit nedeniyle ölümcül komplikasyonlara sebep olabileceği bilinmeli ve çocukların ulaşamayacakları şekilde muhafaza edilmeleri sağlanmalıdır, uyarısı sürekli yapılmaktadır. TC. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hazır gıdalara konulan katkı maddeleriyle ilgili gıda katkı maddeleri ve etiketleme yönetmelikleri bulunmaktadır.

Limon tuzu zararları

Ancak bu yönetmeliklerde direk olarak ‘’limon tuzu ile limon tuzu oranları ve dozları konularında ’’ içeriği ile ilgili maddeler bulunmamaktadır. Yoğun asetik asitin (%25), keskin kokusu ve yakıcı buharından dolayı kullanımı sadece laboratuvarla sınırlandırılmıştır.

Seyreltik asetik asit (sirke gibi) zararsızdır, ama daha kuvvetli çözeltileri insan ve hayvanlar için zararlıdır, uyarısı yayınlarda bulunmaktadır.

LİMON TUZU çaydanlıktaki tortuları temizlikte kullanılan, kaynatma yapın ve kesinlikle solumayın, zehirlenirsiniz diye uyarı yapılan , işlem bittikten sonra defalarca çaydanlığınızı su ile durulayın diye yazılar yazılmış bir üründür.

Ülkemizde turşularda , konservelerde, salçalarda, reçellerde kullanılması önerilmektedir.

Endüstride çelikten pası gidermek için kullanılır çoğunlukla.

Bize göre , analizleri kesinlikle yapılmayan olan denetim ve kontrolleri hiç yapılmamış olan LİMON TUZU ürününü önermek ciddi sağlık tehditidir.

Çaydanlıktaki kireci çözen kimyasal bileşimi gıdalarda kullanın , güvenin demek bize göre yanlıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz