Perşembe, Ağustos 18, 2022

Lezzetli Çay Yapmanın Püf Noktaları

iyi çay yapmanın püf noktası

Türk kültüründe büyük yere sahip olan çay, demlenme aşamasında büyük dikkat gerektirir. Genel olarak bakıldığında mutfakta yapılabilecek en kolay iş olarak görülse de çay demlemenin de kendine has dikkat edilmesi gereken özellikleri vardır. Lezzetli çay yapmanın püf noktaları konusunda yaptığımız araştırmaların sonuçlarını sizler için derledik. Siz de bu püf noktalarına dikkat ederek leziz, tadına doyulmayan çaylar demleyebilirsiniz.

Lezzetli çay yapımı

Lezzetli bir çay yapmak için kullanılacak çayın cinsi çok önemlidir. En iyi kalitede harmanlanmış cins çaylar sert ve kireçli çeşme suyuna göre daha dayanıklı oldukları için lezzet yönünden de çok daha fazla tat verir.

Çayların harmanlanması yapılırken kişinin damak tadına uygun harmanlama yapılması gerekir. Aromalı ya da acı tatlı çay sevenler kendi damak tatlarına uygun çay türlerini karıştırmalıdır.

Yaprak çayların saklanmasında mutlaka ağzı tam olarak kapanan cam kavanozlar kullanılmalıdır. Bu sayede çayın tadı ve kokusu ilk günkü gibi saklanır.

Çayın demlenme aşamasında mutlaka yeni konulmuş ve kaynayan su ile demleme yapılması gerekir. Önceden kaynatılıp bekletilen su çayın lezzetinde azalmaya neden olur.

Çay demlemek için kullanılacak olan demliğin metal olmamasına özen gösterilmeli. Metal yerine toprak ya da porselen malzemeden elde edilen demlikler daha lezzetli bir çay demlenmesini sağlar.

Çayın tam demini alması için çay demlik içinde soğuk su ile yıkanır, sonrasında kaynar su ile demlenir.

Demlendikten sonra ocağın altı kısık olarak 20 dakika pişirilir.

Çay demlerken demliğin içine bir adet karanfil atılması çayın daha lezzetli ve daha güzel kokulu olması için etkilidir.

Çay demlerken dikkat edilecekler ile siz de her zaman lezzetli ve hoş kokulu çaylar demleyip çay saatlerini doyulmaz bir hale koyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz