Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Kuzukulağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlığa olan faydaları; görme düzeyini geliştirme, yaşlanma sürecini yavaşlatma, cilt enfeksiyonlarını azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve sindirimi iyileştirme becerisini içerir. Aynı zamanda güçlü kemikler oluşturur, dolaşımı ve enerji düzeylerini artırır, kanseri önler, kan basıncını düşürür, iştahı artırır, şeker hastalığına karşı korur, kalp sağlığını güçlendirir ve böbrek sağlığını geliştirir.

Kuzukulağı Nedir?

Dünyanın her yerinde kullanılan ve geniş bir kullanım yelpazesi için yetiştirilen büyüleyici bir çok yıllık ottur. Temelde keskin ve acı tadı vardır ancak gıdada kullanılmak üzere yetiştirilmektedir, bununla bağlantılı olarak geniş sağlık avantajları yelpazesine sahiptir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişen bir dizi kuzukulağı türü bulunur ve bunların bir kısmı biraz farklı özelliklere ve buna bağlı sağlık yararlarına sahipken, geneli aynıdır.

En çok yetiştirilen ve kullanılan çeşit olan ortak kuzukulağının bilimsel adı Rumex acetosa’dır. Bitkinin yüzey alanının büyük bir bölümünü oluşturan geniş yeşil yaprakları vardır, ancak kökleri derinlere kadar uzanır. Kırmızı ve mor çiçekler her yıl çiçeklendiğinden, kuzukulağı bulmak için en iyi yollarından biri bu çiçeklerdir.

Dünyadaki kültürler yüzlerce yıldır çorba ve salatalardan, bitkisel mezeler ve çaylara kadar her alanda kullanıyor. İçerisindeki oksalik asit içeriği yüksek olduğundan az miktarda tüketilmeli ve alım miktarı düzenlenmelidir. Daha küçük miktarlarda yemek, tamamen zararsızdır. Oksalik asit, yabani çilekleri ve kivileri andıran dil yakıcı tattan da sorumludur. Yapraklar bitkinin büyük bir bölümünü oluşturur ve bu bölümleri kullanılır. Ayrıca ünlü “Essiac çayı” da dahil olmak üzere güçlü antioksidan bileşiklerinden dolayı çeşitli çay preparatlarında kullanılan önemli bir unsurdur.

Besin Değerleri Nelerdir?

Yemeklerinize benzersiz bir lezzet katmanın yanı sıra önemli miktarda lif, çok az kalori, neredeyse sıfır yağ ve az miktarda protein sağlar. Vitamin açısından, özellikle C vitamini açısından zengindir ve ayrıca A vitamini, B6 vitamini, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir. Yararlı organik bileşikler açısından, polifenolik asitler, flavonoidler ve antosiyaninler içerir.

Sindirime Yardım Eder

Kuzukulağının çoğu çeşidinde bulunan diyet lifinin yüksek içeriği, bu yaprakları çorbalara ve salatalara ekleyerek sindirim sağlığınızın geliştirilebileceği anlamına gelir. Diyet lifi, gastrointestinal sağlığınızı iyileştiren ve kabızlık, ishal, şişkinlik ve kramp gibi diğer gastrointestinal sorunları azaltarak sindirim sistemi boyunca ilerledikçe gıdaya katı madde katan bir besindir. Diyet lifi aynı zamanda vücuttaki toplam kolesterolü düşürebilir, böylece kalp sağlığını korur ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç olasılığını azaltır.

Kan Basıncını Düzenler

Kuzukulağı, insan sağlığı için vazgeçilmez bir mineral olan potasyumun çok önemli bir seviyesine (1 fincanlık porsiyon günlük önerilen miktarın % 15’ini içerir) sahiptir. Potasyum bir vasodilatatördür, bu nedenle vücudun her yerinde sıvı dengesinin korunmasında yardımcı olur. Bu, kan damarlarını ve arterleri rahatlatarak kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı azalttığı anlamına gelir. Düşük kan basıncı, kalp üzerindeki tehlikeli kan pıhtılaşması ve aşırı zorlanma şansını azaltır. Bu da koroner kalp hastalığına ve diğer komplikasyonlara karşı koruma sağlayabileceğini gösterir.

Kanseri Önlüyor

Kuzukulağının antioksidan bileşenlerini inceleyen çalışmalar halen devam etmekle birlikte, insan vücudunda antioksidan olarak işlev gören polifenolik bileşikler, flavonoidler ve antosiyaninler içerdiğine dair yeterli kanıt bulunmaktadır. İçerisindeki antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olmadan önce, vücuttaki serbest radikalleri bulmakta ve onları nötralize etmekte etkilidir. Antioksidanlar vücut üzerinde çok çeşitli etkilere sahiptir, ancak kanseri önlemek en önemli yararıdır.

Göz Sağlığını İyileştirir

Kuzukulağındaki bir diğer önemli vitamin olan A vitamini görme gelişimiyle ve maküla dejenerasyonunun ve kataraktların azaltılmasıyla yakından ilişkilidir. A vitamininin bir türevi olan beta-karoten bir antioksidan görevi görür ve vücudun diğer önemli antioksidan bileşikleriyle kombine edildiğinde göz sağlığını önemli ölçüde artırabilir ve yaşla ilişkili bozulmayı önleyebilir.

Dolaşımı Artırır ve Enerji Seviyelerini Yükseltir

Kuzukulağındaki önemli demir seviyeleri, kırmızı kan hücresi üretimini artırmakta ve anemiyi (demir eksikliği) önlemektedir. Artan dolaşım, hayati organlarda vücut boyunca oksijen seviyelerini artırır, saç uzamasını teşvik eder, enerji seviyelerini artırır ve sebzenin protein içeriğiyle birlikte iyileşme sürecini hızlandırır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuzukulağındaki C vitamini içeriği etkileyicidir (tek bir bardaklık porsiyonu, önerilen günlük ihtiyacın % 106’sını içerir), bu da bağışıklık sisteminizin optimize edilebileceği anlamına gelir. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bağışıklık sistemini uyarır ve vücuttaki beyaz kan hücresi sayısını artırır. Beyaz kan hücreleri, vücutta patojenlere ve diğer yabancı istilacılara karşı savunmanın ilk satırıdır. C vitamini ayrıca şişmeyi azaltmaya, üşümeyi önlemeye ve hatta yüksek miktarda tüketildiğinde analjezik (ağrı giderme) özelliklerine sahiptir.

Cilt Sorunlarını Düzeltir

Kuzukulağı yaprakları cilt koşullarını tedavi etmek için iki şekilde kullanılmıştır. Yapraklar, bir bitki olarak kurutulup, yenilebilir ve kaşıntılı, kuru ciltte iyi etkiler yaratır. Taze yapraklar öğütüldüğünde, çıkarılan sıvı topikal olarak tahrişi azaltmak için enfekte bölgeye uygulanabilir. Bunun nedeni büyük olasılıkla yapraklardaki C vitamini ve A vitamini içeriği ve bu bitkide bulunan diğer nutrasötiklerdir.

Kalp Sağlığını Artırır ve Diyabeti Önler

Diğer kalp kaynaklı yararların yanı sıra, şeker hastalarının durumunun iyileştirilmesi ve genel olarak kalp sağlığının iyileştirilmesi ile yakından bağlantılı olan “Oxalis” ailesine ait olduğunu da hatırlamak önemlidir. Yine, bunun nedeni muhtemelen işlevselliği ve sağlığı artırmak için vücuttaki hemen hemen her sistemle etkileşen, kuzukulağında bulunan organik bileşikler ve antosiyaninlerdir.

Böbrek Sağlığını Geliştiriyor

Özellikle kurutulmuş olarak, birkaç gün içinde tüketildiği zaman diüretik etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bir diüretik olarak kuzukulağı, böbrekleri temizleyen, ekstra toksinleri, tuzu, su ve hatta belirli bir yağ yüzdesini idrar yoluyla atmaya yardımcı olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Oksalik asit toksindir, bu nedenle orta derecede tüketmek önemlidir. Ayrıca, oksalik asit böbrek taşlarının büyümesine katkıda bulunur ve zaten böyle bir sağlık sorunu olduğu takdirde, kuzukulağı gibi oksalik asit bakımından zengin gıdaları tüketmemek gerekir. Bunun yanı sıra pişirirken, metal oksalik asit ile etkileşime girdiğinden ve ot çok hoş olmayan bir metalik bir tat alacağı için, demir veya alüminyum tencere kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz