Perşembe, Ağustos 18, 2022

Kuzugöbeği Mantarının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Diğer mantarlar gibi, ızgara, sote ya da fırında pişmiş olarak tüketebilirsiniz, ama kuzugöbeği mantarını dikkat çekici yapan şey, petek görünümlü yüzeyi ve içi boş gövdesidir. Süpermarkette bulmanın zor olduğu bir mantar çeşididir ama yerel pazarlarda görebilirsiniz. Kalori bakımından düşüktür ve iyi bir lif, demir ve D vitamini kaynağıdır.

Düşük Kalorilidir

Bir tanesi ortalama 68 gram ağırlığındadır ve 1 fincanlık porsiyonu sadece 20 kalori içerir. Her gramında 0.3 kalori bulunur ve bu sebeple, bu mantarlar çok düşük enerji yoğunluğu içeren bir gıda olarak kabul edilir. Ağırlığına göre kalorisi çok düşük olduğundan, aşırı miktarda kalori tüketmeden doyabilirsiniz ve böylece açlığın kontrolüne yardımcı olabilir. Besleyici bir mantar çorbası yapmak için kuzugöbeği mantarı kullanabilirsiniz, makarnanın üstüne dökmek için soteleyebilirsiniz veya bir omlete lezzet katmak için dilimleyip çiğ olarak ekleyebilirsiniz.

Karbonhidrat Bakımından Düşüktür ve Lif İle Doludur

Karbonhidrat bakımından düşüktür, ancak iyi bir lif kaynağıdır. 1 bardaklık porsiyonu 3 gram karbonhidrat ve 2 gram lif içerir. Lif, gıdaların sindirim sisteminiz aracılığıyla taşınmasına yardımcı olur. Ek olarak, diyetinizde daha fazla lif bulundurmak kandaki kolesterol seviyelerini düşürür, kabızlığı önler ve daha hızlı tok hissetmenize yardımcı olur. Günlük lif ihtiyaçlarınız yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişir. Genel olarak, kadınlar günde 21 ila 25 gram lif ve erkeklek 30 ila 38 gram lif tüketmelidir.

Protein ve Yağ İçeriği

Ayrıca az miktarda protein ve hatta daha az miktarda yağ içerir. 1 bardaklık porsiyonunda 2 gram protein ve 0.4 gram yağ bulunur. Hem protein hem de yağ, sağlığınız için ihtiyacınız olan temel besinlerdir. Protein enerji sağlayıp, yağda çözünen vitaminleri emmenize yardımcı olurken, aynı zamanda dokuları onarır ve bağışıklık sistemini destekler. Sağlıklı bir diyette, yediğiniz yemeklerden % 10 ila % 35 oranında protein ve % 20 ila % 35 oranında yağ almalısınız.

Vitaminler ve Mineraller İle Doludur

Kaloriler bakımından çok düşük olmakla birlikte, demir, potasyum ve D vitamini gibi temel vitamin ve mineraller ile doludur. 1 fincan çiğ kuzugöbeği mantarında 8 miligram demir, 271 miligram potasyum ve 136 IUI D vitamini bulunur. Demir oksijeni akciğerlerinizden vücudunuzun geri kalanına taşır. Potasyum, kaslarınızın ve sinir sisteminizin düzgün çalışması için gereklidir.

D vitamini vücudunuzun kalsiyum emmesine yardımcı olur ve kemik sağlığını destekler. Diyet Takviyeleri Ofisi’ne göre, diyetinizde bol miktarda D vitamini almak, osteoporoz, kanser, tip 2 diyabet, multipl skleroz ve yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Antioksidan Kaynağıdır

Kuzugöbeği mantarı önemli miktarda antioksidan sağlar. Antioksidanlar bakımından yüksek gıdalar tüketmek, kalp hastalıkları ve kanser dahil bazı sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir, çünkü bu maddeler serbest radikaller olarak adlandırılan diğer maddelerin hücrelere zarar vermesini önlemeye yardımcı olur.

Kolesterolü Düşürür

Kolesterol veya yağ içermediği ve çok düşük karbonhidrat miktarına sahip olduğı için yağsız proteinler sağlar. İçindeki lif ve bazı enzimler de kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca, içinde bulunan yüksek yağsız protein içeriği, sindirildiklerinde kolesterol yakılmasına yardımcı olur. Kötü kolesterol ve iyi kolesterol arasındaki dengeyi sağlamak ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi çeşitli kalp damar hastalıklarının önlenmesinde önemlidir.

Anemiyi Tedavi Edebilir

Anemik hastalar, yorgunluk, baş ağrısı, sinir fonksiyonunda bozulma ve sindirim sorunları ile mücadele etmektedir. Kuzugöbeği mantarı iyi bir demir kaynağıdır ve besleyici demir değerinin % 90’ından fazlası vücut tarafından emilebilmektedir. Bu sebeple kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder ve anemiye bağlı semptomları azaltır.

Kanseri Önleyebilir

Anti-kanserojen etkilere sahip olan betaglukan ve konjuge linoleik asit varlığından dolayı meme ve prostat kanserinin önlenmesinde etkilidir. Bu iki maddeden linoleik asit; aşırı östrojenin zararlı etkilerini bastırmakta özellikle faydalıdır. Östrojendeki bu artış, menopoz sonrası kadınlarda meme kanserinin başlıca nedenlerinden biridir. Diğer taraftan, betaglukan, prostat kanseri vakalarında kanserli hücrelerin büyümesini inhibe eder ve birçok çalışma, tıbbi olarak uygulandığında mantarın antitümör özelliklerini göstermiştir.

Diyabeti Önleyebilir

Kuzugöbeği mantarı, diyabet hastaları için idealdir. Yağ ve kolesterol içermez, çok düşük karbonhidrat seviyesi vardır. Protein ve bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Ayrıca su ve lif kaynağıdır. Dahası, gıdadaki şeker veya nişastanın parçalanmasına yardımcı olan doğal insülin ve enzimler içerir.

Ayrıca, karaciğer, pankreas ve diğer endokrin bezlerinin düzgün işleyişine yardımcı olan ve böylece insülin oluşumunu ve vücut boyunca uygun regülasyonu teşvik eden belirli bileşikler içerdiği bilinmektedir. İçindeki doğal antibiyotikler, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullardan korunmanıza yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Kemiklerin oluşumu ve güçlendirilmesinde önemli olan kalsiyum bakımından zengindir. Düzenli kalsiyum tüketmek, osteoporoz gibi hastalıkların olasılığını azaltabilir ve eklem ağrılarını ve kemik degradasyonuyla ilişkili genel hareket eksikliğini de azaltabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisinde bulunan antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra serbest radikallerden korunma konusunda da oldukça etkilidir. Bununla birlikte, mantarlara özgü antioksidanların varlığı, bağışıklık sisteminizin sağlığında önemli bir artış sağlayabilir. Antioksidanlar, hücrelerin metabolik süreçleri sırasında açığa çıkan tehlikeli bileşikler olan serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve bu serbest radikaller, vücutta yüzebilir ve önemli hasara ve hastalıklara neden olabilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Yağ, gıdalarda bulunan proteinleri sindirmek için yakılır, daha çok protein, daha çok yağ yakılması anlamına gelir. Bu tam olarak mantarların kilo vermede yardımcı olma sebebidir. Besin yoğunluğu nedeniyle, çoğu meyve ve sebzeden daha yüksek değerlerde protein içerir. Ve bazı araştırmacılar, mantarın insanların mümkün olduğu kadar sık yemeleri gereken nadir yiyeceklerden biri olduğunu ve hiçbir yan etkisi olmadığını belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz