Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

kuyruklu yıldız altında bir izdivaç

18 Ağustos 1864 yılında İstanbul’ da doğan Hüseyin Rahmi Gürpınar, bir dönem memurluk ve milletvekilliğinde de bulunmuş, hayatını daha çok yazarak kazanmıştır. İlk olarak 1887 yılında Tercüman’ ı Hakikat Gazetesi’ nde yazarlığa başlamış, bu gazetede tefrika edilen Şık romanını 1896’ da yayımlamıştır. 8 Mart 1944 senesinde yaşamını yitiren gürpınar’ ın  birçok eseri ölümünden sonra yayımlanmıştır.

İlk olarak 1912 yılında Evlenme adı ile yayımlanan Hüseyin Rahmi Gürpınar romanıdır. Gürpınar’ ın cehalet, halkın cehaletinin  ve saflığının kullanılması temalarını işlediği romanları arasındadır.

Kuyruklu Yıldız Altında İzdivaç Romanı

Romanda tasvir edilen mahallede, bilimsel düşünceye sahip olmayan, cahil bir halk yaşamaktadır. Özellikle her söylenene inanan v e duydukları bilgileri kendi aralarında değiştirerek, yorum katarak kulaktan kulağa dolaştıran bir esnaf ile mesnetsiz şeyler karşısında bile tedirgin olan ve telaşlanan kadınlar portresi çizilir. Kadınlarla bir türlü yıldızı barışmamış olan yüksek tahsilli, tuhaf delikanlı İrfan, kadınlardan intikam almak için mahalle halkının bu cehaletinden yararlanmaya karar verir.

İrfan, 1910 yılında gerçekleşeceği konuşulan Halley yıldızının dünyaya çarpması olayı üzerinden türlü oyunlar oynar. Halley olayına yönelik söylentilerin halkı tedirgin etmesi işini kolaylaştırmıştır ve bu olaydan türettiği felaket senaryolarına çevresini çok kolay inandırır.   İrfan, 1910’ da gerçekleşecek olaya dair çeşitli konferanslar vererek, kafasında yarattığı kıyamet senaryolarını halkla paylaşır. Bu konferanslar yolu ile kendisini tanıyan bir kadından hayran mektubu alır. Bu mektup ilgisini çekmiştir çünkü kadın mektubunda kendi cinsinden rahatsızlık duyduğunu ima etmekte, mektupta geleneksel kalıplar içinde, kapalı kutular ardında yaşamaya mahkum edilmekten şikayetçi, kendini zavallı olarak tanımlayan bir kadının sesi duyulmaktadır.

İrfan bir yandan oyunlarına devam etmekte diğer yandan ismini bile açıklamayan bu kadınla yazışmaktadır. Onun satırlarından etkilenmektedir. Öyle ki zamanla ona platonik bir ilgi besler.  Bu sevdayı, hiç görmediği bu kadınla evlenme isteğine vardırır.   Kadın, İrfan’ ın kadın düşmanlığına akıllıca bir planla yanıt vermeye çalışırken ona sevdalanmış olan Lütfiye Hanım’ dır.  Ve Halley’ in göründüğü 10 mayıs günü, birbirlerini ilk kez görerek kuyruklu yıldız altında evlenirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz