Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

171
kuru incir

İşte kuru incirin sağlığımıza faydaları

  • Kuru incir, içerdiği yüksek miktardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kolesterolün kana karışmadan atılmasına imkan veriyor.
  • Gribal hastalıkların bulaşmasını engellenmesinde de önerilen kuru incir, sindirimin rahatlatılmasını sağlıyor. Kuru incir içerdiği ‘benzaldehit’ maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini engellemektedir.
  • Magnezyumun % 30’unu, fosforun % 20’sini, B1 vitamininin % 5’ini ve B2 vitaminin % 4’ünü içeren kuru incir, bağırsakların olması gerektiği gibi çalışmasını sağlıyor.
  • Kemik sağlığında kuru incir mucizesi: Bol miktarda vitamin K içermesi ve kalsiyum deposu olması sebebiyle kemiklerimizin dokusunu güçlendirirken, kemik kırılganlıklarını da azaltır. Böylece kemik ile ilgili hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve yaşlılık ile ortaya çıkan kemik hastalıklarını önler.
  • İncir çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücudu temizler, kalp sağlığını korur.
  • Sindirim sistemine ve kabızlığa karşı eşsiz bir mucizedir.
  • Hamilelik, çocuk sahibi olmak isteyenlere önerilir.Anne sütü artırıcı özelliği vardır.
  • Kronik öksürük, astım ve bronşit hastalarına karşı tedavi edicidir. Bunla ilgili hazırlanan kuru incir kürleri vardır.

Kuru İncir Kürü

Yarım litre kadar kaynamakta olan suyun içine 5-6 adet kuru incir ekleyin ve 20 dk kadar ağzını kapatarak kaynamaya bırakın. 20 dakikanın sonrasında bir kenarda ılınması için bekletin. Ardından süzerek elde ettiğiniz kürünüzü 3 eşit parçaya bölün ve yemeklerden 15 dakika kadar için.

İlk uygulama zamanı 21 gündür. 21 gün boyunca bu kürü uyguladıktan sonra bir hafta ara verin ve yeniden 21 gün boyunca kürü uygulamaya devam edin. Toplam 42 gün kürü uygulayın.
Yüksek oranda besin lifi içermesi ve bu sayede başta kabızlık olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarına iyi gelmesi incirin yararları arasında ilk sırada sayılabilir.

Kuru incir ve tansiyon

İncir potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Potasyum minerali tansiyonun (kan basıncının) dengelenmesine yardımcı olur. Günümüz beslenmesi genel olarak daha az potasyum içeren sebze ve meyve, daha çok sodyum içeren hazır gıda, konserve besin ve fast-food içerdiği için yüksek tansiyon en yaygın sıhhat sorunlarının başında gelmektedir. Düzenli olarak incir gibi potasyum bakımından zengin sebze ve meyveler yemek (koyu yeşil yapraklı sebzeler, beyaz fasulye, balık, mantar, muz…) yüksek tansiyonu ve buna bağlı olarak gelişen kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Kuru incir ve kabızlık

Kabızlık yetersiz besin lifi ve vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az miktarda sıvı tüketimi sebebiyle sertleşen dışkının bağırsaklardan geçmesinin zorlaşmasıyla oluşur. Beslenme alışkanlıkları kabızlığın başlıca sebebidir. Düzgün bir sindirim sistemi ve düzenli olarak tuvalete çıkabilmek için besin lifi bakımından zengin sebze ve meyveler tüketmeli, ayrıca gün içinde içtiğiniz su miktarını arttırmalısınız. İşte bu noktada yüksek oranda besin lifi içeren incir kabızlığa karşı tüketilmesi tâvsiye edilen meyvelerden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle kurutulmuş incir bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı gıdalar arasında ilk sıralarda geliyor.

Kuru incir ve diyabet

Diyabetik beslenme listeniz için uygun bir meyve arıyorsanız incir tam size göre olabilir. Besin lifi bakımından zengin incir gıdalardan alınan şekerin sindiriminin ve vücut tarafından emilimini yavaşlatır. Bu özelliği ile hem tip 2 diyabet hastalarına hem de tip 2 diyabet riski bulunan kişilere tâvsiye edilen meyveler arasındadır.

Kuru incir ve Kemik Sıhhati

Neredeyse tüm sebze ve meyveler kemi sağlığına katkıda bulunur ve kemik hastalıklarından korunmamıza yardımcı olur. Ancak magnezyum, kalsiyum ve K vitamini içeren incirin bu meyveler arasında husûsî bir yeri var. Magnezyum kalsiyumun vücut tarafından işlenmesine yardımcı olurken K vitamini kalsiyumun kemikleri güçlendirmesini sağlar.

Kuru incir ve Antioksidan

Kurutulmuş incir antioksidan bakımından en zengin kuru meyveler arasında yer almaktadır. Meyve kaynaklı antioksidanların bilhassa göz sağlığının korunmasında sebze kaynaklı antioksidanlara göre daha etkili olduğu bilinmektedir. 55 yaş üstü yetişkinler arasında yaygın olarak görülen bir göz hastalığı olan sarı nokta (makula dejenerasyonu) hastalığından korunmak için düzenli olarak kuru incir yiyebilirsiniz.

Kuru incir ve Demir

1 adet incir günlük demir ihtiyacının %1’ini karşılar. Demir eksikliği sebebiyle demir bakımından zengin sebze ve meyveler tüketiyorsanız inciri listenize eklemenizi öneririm.
Kilo Verme

Besin lifi bakımından zengin besinler sindirimi yavaşlatıp kan şekeri dalgalanmalarını önler. Bu sayede yeterli miktarda besin lifi alındığından tokluk hissi daha uzun sürer ve dolayısıyla gün içinde daha az yemekle daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Yüksek oranda lif içeren incir hem lezzetli bir atıştırmalık olarak hem de tokluk hissini uzatma özelliğiyle kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kuru incir ve Kalp

İçerdiği potasyum ile kalp hastalıklarının önünü açan yüksek tansiyonu dengeleyen incirin kalp sıhhati için yararlı bir diğer niteliği de incir yapraklarının trigliseritleri (kanda bulunan yağ formu) düşürmesidir. İncir yapraklarıyla çay hazırlayarak kalp sıhhatinize katkıda bulunabilirsiniz

Kuru incir ve B Vitaminleri

Taze ve kurutulmuş incir B5 vitamini, folat (B9 vitamini), B3 vitamini (niasin) ve B6 vitamini içerir. Tüm bu B vitaminleri gıdalar yoluyla alınan karbonhidrat, protein ve yağların vücut tarafından işlenmesi sırasında kullanılır.

Kuru incir ve Meme Kanseri

51.823 kadının katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre menopoz sonrası devirde daha çok meyve kaynaklı besin lifi tüketen kadınların meme kanserine yakalanma oranı tüketmeyenlere göre %34 daha az. Lif bakımından zengin diğer meyveler arasında elma, hurma, incir, armut ve eriği sayabiliriz.

Kuru incir ve Kolesterol

İncirde bulunan pektin (suda çözünen lif) sindirim sistemine girdiğinde fazla kolesterolü temizler ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Kuru incir nerelerde kullanılır?

Yukarıda incir yemenin sıhhate yararları ile alâkalı bilgiler vermeye çalıştım. Aşağıda ise incirin ve incir yaprağının geleneksel kullanım alanları hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Akne

Ezilmiş taze inciri akne üzerine sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla temizleyin. Bu tabîkatı temizleyici ve parlaklık veren yüz maskesi olarak tüm yüzünüz için kullanabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı

1-2 adet kurutuşmuş inciri 2 çay kaşığı balla birlikte sıcak suda karıştırıp çay gibi için.

Ağız Yaraları

2-3 adet taze incir yaprağını çiğneyin. İncir yaprağı ağız yaralarının tedâvisine yardımcı olur ve nefes kokusunu önler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz