Perşembe, Ağustos 11, 2022

Köpek Balığı Karaciğer Yağı Nasıl Elde Edilir?

köpek balığı yağı

Köpek Balığı Yağının Faydaları

Okyanuslarda 600-1000-1500 metre derinlerde yaşam süren Aİ Aizame türündeki köpek balıklarının karaciğerinden bu yağ elde edilir. Bu türlerin tercih edilme nedeni ise, balıkların evrime uğramadan bugüne kadar gelmesindendir. Ayrıca bu köpek balıkları bu kadar derinde oldukça az oksijenle yaşarlar. Balıkların vücudunun % 25-30 kadarı karaciğerinden oluşur.

Karaciğerin içeriğinde bol miktarda squalene maddesi bulunur. Denizlerde bu kadar derinde yaşam sürmek, tüm canlılar için oldukça güçtür. Buradaki yaşam koşulları çok acımasızdır. Işığı oldukça kısıtlı olan, soğuk ve karanlık bir alandır. Açık deniz köpek balıkları bu elverişsiz koşullarda uzun süre yaşayabilir. Bu balıklarda kendilerine özgü U biçiminde bir karaciğer bulunur. Ağırlığının % 80 kadarı yağdır. Böyle bir ortamda köpek balıklarının sorunsuz yaşamasını sağlayan etkenin karaciğerinde bulunan squalene maddesi olduğu düşünülür. Ancak her köpek balığı türünün karaciğerinde bu madde ayni miktarda bulunmaz.

En fazla Aİ denilen balığın karaciğerinde bulunur. Bunlar kanser ve diğer enfeksiyon hastalıklarına direnç sağlayabilecek miktarda madde içermektedir. Bu madde vücuttaki normal hücreleri hasarlanmaktan koruyan, serbest radikallerden koruyucu antioksidan etkidedir. Ayrıca köpek balığı karaciğer yağının etkili bir anti tümör etkisi bulunmaktadır. Ancak bu yağın uzun süre belirli dozlarda kullanılması halinde, etkisi görülebilir. Oldukça güvenli ve sağlıklı olduğu bilinir.

Köpek balığı karaciğer yağının yararlı etkileri

Vücutta oksijen miktarını arttırmakta, tümör, romatizma ve kanserden korunmaya yardımcı olacak şekilde savunma sistemini güçlendirmektedir.

Alınan kemoterapi ilaçların etkisini güçlendirmekte ve kanserli dokuların iyileşmesini hızlandırır

Eklem ve kıkırdak doku hastalıklarının tedavisini destekler

Sedef, egzama gibi cilt sorunlarında haricen sürülerek kullanılır

Karaciğerin toksinlerden arınmasını ve fonksiyonların düzenli olmasına yardımcı olur.

Köpek balığı karaciğer yağı vücutta nasıl yayılır?

Vücudumuzda normalde squalene denilen köpek balığı karaciğerinde bol miktarda olan madde az oranda üretilir. Bu madde lipoprotein olduğundan, reseptörlere bağlanır ve yayılım gösterir. Doymamış bir yağ asidi olduğu içinde, kalp ve damar sağlığı bakımından önemli olan iyi kolesterol miktarını arttırmakta ve hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca hücre yenileyici bir etkisi de vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Köpek balığı karaciğer yağı, mevcut hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak tercih edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz