Salı, Ağustos 16, 2022

Kızarmış Patates Kaç Kaloridir?

Patates, içeriğinde bulunan karbonhidratın dengeli ve sağlıklı beslenme için gerekli olması  sebebiyle dünyada yaygın bir şekilde yetiştirilip tüketilen ve çok sayıda yemekte kullanılan ana besindir.

Patates, iştah açıcı ve enerji verici bir sebzedir. Bu sebeple düzenli tüketimi bedenin ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanması için gereklidir. Vücut direncini güçlendiren bir sebzedir, aynı zamanda büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda yeterli olarak tüketilmesi gereken gıdaların başında gelir.

Her ne kadar uzmanlar tarafından önerilmese de bitkisel yağda kızartılmış hali birçok gıda firması ve restoranlar zincirinde aperatif olarak kullanılmakta, bunun  yanı sıra evlerde de sıklıkla tüketilmektedir.

Kızarmış Patates  Kalori Değerleri

100 gram kızarmış patateste karbonhidrat oranı haşlanmış patatese göre daha yüksektir. 100 gram patates kızartmasında 550 kalori mevcuttur. Bir adet patates kızartması 120-140 kcal.’dir.

Kızarmış patatesin kalori değeri çok yüksektir çünkü içerisinde yüksek oranda yağ vardır. Eğer çok yağ çekmesini istemiyorsanız Afyon ve niğde patatesleri kızartmalık olarak idealdir. 100 gram kızarmış patates 550 Kaloridir. Oldukça yüksek bir kalori oranı olduğundan kızarmış şekilde tüketmek yerine haşlanmış olarak veya fırınlanmış olarak tüketmenizde fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz