Perşembe, Ağustos 11, 2022

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

kış aylarında cilt bakımı

Hava değişimleri cildin dengesinin bozulmasına neden olur. Özellikle kış aylarında deriyi etkileyen en önemli faktörler soğuk ve kuru hava, nem eksikliği, çevre kirliliği, kalın kıyafetler ve cilt temizliğinin yaz aylarına oranla daha az yapılmasıdır. Soğuk hava derinin üst tabakalarında kalınlaşmaya neden olurken iyi bir bakım yapılmazsa çatlamalara sebep olur.

Bu çatlamaları önlemek için öncelikle açıkta kalan bölgelerimizi soğuktan korumamız gerekmektedir. Eldiven, atkı gibi malzemeleri kullanmalı, bununla birlikte nemlendirici özelliği yüksek olan besleyicileri yanımızdan ayırmamalıyız.

Kış aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Cilt neminizi koruyabilmek için kullandığınız temizlik ürünlerinin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Cildiniz kuru ise kozmetik ürünlerinizin içerisinde nemlendirici olup olmaması dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur. Banyo esnasında sıcak su kullanımını azaltarak ve banyonuzun on beş dakika altında olmasına dikkat ederek cilt kuruluğu sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Banyonun ardından cildinize uygun losyon ve kremleri kullanmalı ve cilt bakımınızı tamamlamalısınız. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da bol su içilmeli ve vücudun ihtiyacı olan nem bu şekilde korunmalıdır.

Cildi temizlemek için su yerine süt kullanın

Kış aylarında cilt temizliği için kimyasal içerikli ürünler yerine en çok kullanılan ürün süt olmalıdır. Süt kendi doğasında deterjanik bir özelliğe sahip olduğu için idealdir. Sütle temizlenen cilt üzerinde ki kalan artıkları temizlemek için de, korucu özelliği yüksek olan uygun bir tonik tercih edilebilir. Vitamin içeren serumlar özellikle gece kullanılmalıdır. Çünkü cildin sabaha daha dinç bir şekilde hazır olması gerekir. A ve C vitamini içeren ürünler ayrı ayrı veya birlikte kullanılarak olumlu sonuçlara ulaşmamızı sağlar.

Kış aylarının vazgeçilmezi peeling

Kış aylarında deri üzerinde kalınlaşma daha çok olacağı için haftada bir seans olmak üzere peeling uygulaması yapılmalıdır. Peeling ardından cilde uygulanacak kremlerin nemlendirici özelliği gözden kaçırılmamalıdır.

Dudaklarınızı nemlendiriciler ile koruyun

İnce bir deriye sahip olan dudaklarımız kış aylarından en çok etkilenen bölgelerden biridir. Özellikle kış aylarında daha çok meydana gelen dudak çatlamalarını en aza indirmek için uygun nemlendiriciler içeren lipstickler tercih edilmelidir. Gün içerisinde dudağın kuruduğu her vakit kullanılabilir.

Ellerinizi soğuktan koruyun

Kış aylarında el çatlamaları da çok sık görülen bir durumdur. Bu durumu engelleyebilmek için ilk adım eldiven kullanmaktan geçer. El kremleri kullanılmadan iyi bir sonuca ulaşmak da mümkün değildir. Özellikle geceleri deriyi yumuşatan ürünler kullanılması önerilir. Aynı zamanda yüze uygulanan peelingler de ellere uygulanırsa olumlu sonuçlar doğurabilir.

Bütün bu uygulamaların yanı sıra kış aylarında da güneş koruması sağlayan ürünlerden vazgeçilmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz