kırmızı pancar

İleri evre kanser, depresyon/şizofreni veya nörolojik hastalıklar , alzheimer gibi hastalıklarda kan homosistein düzeyi yükselişe geçer metilasyon döngüsü bozulur. homosistein yükselişi ilerlemeden kanserin öldürmesinin ve metastaz yapmasının mümkünatı yok.

Homosistein düşürmenin en önemli yolu kırmızı pancar tüketmek veya betain takviyesi almaktır. folat/b12 eksikliği olmadığına emin olunmalıdır. kemoterapi ajanlarının homosistein düşürmede büyük rol oynayan folat düzeylerini anti-folat gibi davranarak vücutta hızla bitirdiği biliniyor.

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Depresyon, bipolar vs yaşayanlarda SAM e miktarı düşüktür. Homosistein ise yüksektir. bu nedenle kırmızı pancarı günde yarım kilo haşlayıp yiyen adamda homosistein düşer, SAM e yükselir ve depresyon BİTER. ancak dip not eklemem lazım. SAM e yükselirken magnezyum gereklidir. unlu mamuller magnezyumu su gibi harcar.

Kırmızı pancarı kabak çekirdeği ve doğal çiğ yumurtayla beraber yemek doğrudur zaten ekmek yiyecek yeriniz kalmıyor. bu 3’lü formül doğal antidepresandır. inanmayan denesin ve kendi vücudunda depresyonun yok olduğunu kanıtlasın.

Yurtdışında depresyonu tedavi etmede SAM e takviyeleri reçete edildiği biliniyor ancak homosistein düşürülmeden SAM e almak kök sorunu çözmez bana göre Tam aksine homosisteini daha da yükseltir çünkü SAM e homosistein’e dönüşür. homosisteini ise pancardaki betain tekrar metiyonin’e dönüştürür. çiğ yumurta sarısı da eklemelisiniz zira heyecanlı olmanızı sağlayan dopamin/adrenaline üretimi için tirozin ve kolin gerekiyor o da yumurta sarısında var.

Gece uyku sorunu yaşayanlarda, magnezyum ve homosistein düzeyleri bozuktur. kırmızı pancar+ doğal çiğ yumurta sarısı veya tümü + kabak çekirdeği tüketirlerse akşam yemeğinde rahat uyurlar gece . folat /b12 eksikliği yaşamadıklarına mutlaka emin olunmalı. kırmızı pancar 200 gr tüketilmeli en az. kolin içeren çiğ yumurta eksik edilmemeli.

Yüksek tansiyon ve idrar yolları hastalıkları veya idrar tutamama sorunları için kırmızı pancarı her gün yarım kilo düzenli tüketmelisiniz.

Damar tıkanıklığınız varsa unlu mamulleri iyice azaltarak kırmızı pancara abanmalısınız. zira yüksek homosistein düzeylerini düşüren kırmızı pancardaki betain, damar tıkanıklıklarınızı açacaktır. çünkü kolesterol değil, homosistein yüksekliği damarların tıkanmasına sebep olur.

Kabızlık bağırsakla değil karaciğer ile ilgili bir sorundur. depresyon ve kanser hastalarında kabızlık yaygındır. homosistein ‘i düzenleyen ve protein sentezine hükmeden organ karaciğerdir. yüksek homosistein düzeylerini kırmızı pancarla düşürürseniz ve vücudunuzdaki su ve tuz kaybını giderirseniz kabızlıktan kurtulursunuz ama bozuk mikrofloranızı mutlaka kaliteli bir kefir tüketerek düzeltmelisiniz kırmızı pancara ek olarak. gezen tavuk yumurtası mutlaka en az 4-5 tane tüketilmeli, magnezyum eksikliği yapan unlu mamuller azaltılmalı. tüketilecekse kepekli olan organik unlu mamuller tüketilmeli. veya doğal tatlı ihtiyacı muz, incir, hurma, kayısı gibi meyvelerle giderilmeli.

Gündüz uykunuz gelmesinden korkmayın. sakinlik veren SAM e miktarının vücutta arttığını ve homosistein düzeylerinin azaldığını düşündürtüyor bana uyuklama sorunu. zira gündüz uyku gelince sakinlik hakim oluyor. homosistein yüksekken gece uyuyamazsınız uykunuz bölünür. melatonin ve serotonin üretimi için metilasyon döngüsünün doğru çalışması şart.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz