Kırmızı Mercimek Kaç Kalori?

130
kırmızı mercimek kalori

Kırmızı mercimek, çorbadan, çay saati lezzetlerine kadar geniş bir besin grubunda kullanılan, oldukça besleyici  bir baklagildir.

Protein, vitamin ve mineralce zengin, düşük yağ oranına sahip,  değerli  lif kaynağı olduğu için de son derece sağlıklı bir besindir. Sindirim sistemini düzenleyerek, kabızlık gibi sindirim yolları rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca kötü kolestrolle savaşarak kalp sağlığını korur.

Bir çay bardağı kırmızı  kuru mercimekte 315 kalori bulunmaktadır.  Bir su bardağı pişmemiş kırmızı mercimek ise yani yaklaşık olarak 230 gram kuru mercimek, 725 kaloridir.

Haşlanmış Kırmızı Mercimek ve Kırmızı Mercimek Yemekleri Kalori Değerleri

Mercimek pişirilerek tüketilmektedir. Haşlanmış kırmızı mercimek ile kırmızı mercimek yemeklerinin kalori miktarları şu şekildedir

  • 100 gram haşlanmış kırmızı mercimek 115 kaloridir.
  • İki çorba kaşığı yani yaklaşık 20 gram haşlanmış kırmızı mercimekte  25; bir çay bardağı haşlanmış kırmızı mercimekte 80 kalori bulunmaktadır.
  • Bir büyük kase kırmızı mercimek çorbası, yaklaşık  300 grama denk gelmektedir ve  140 kaloridir. Bir kepçe kırmızı mercimek çorbasının kalori aralığı 65-70’ tir. Hazır kırmızı mercimek çorbalarında kalori değeri  normal değerlere oranla 50 kcal artış göstermektedir.
  • 100 gram kırmızı mercimek köftesi 250 kaloridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz