Pazar, Ağustos 14, 2022

Kirazın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Günlük hayatta sürekli olarak meyve suyu şeklinde tükettiğimiz kirazın sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Çünkü kiraz; içinde barındırdığı A, C, K vitaminleri ve fosfor, demir, kalsiyum mineralleri sayesinde yüksek antioksidan değerine sahip besleyici ve iyileştirici özelliği olan bir meyvedir. 100 gram kiraz içinde barındırdığı tüm vitamin ve minerallerle günlük ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılasa da özellikle günlük C vitamini ihtiyacının ‘sini karşılaması kirazın en öne çıkan özelliğidir.

C vitamininden sonra ise günlük besin lifi ihtiyacımızın %8’ini karşılaması kirazı sindirim problemlerinde sıklıkla kullanılan bir meyve haline getirmektedir. Çünkü kirazda bulunan besin lifi bağırsakları harekete geçirmekte ve kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Kirazın pek bilinmeyen fakat sağlığımıza ciddi şekilde olumlu etkileri olan birçok özelliğine sırasıyla değinmek istiyorum.

Beyin Sağılı İçin Faydalıdır

Yaşın ilerlemesiyle beraber beyin hücrelerinde azalma ve zihinsel aktiviteler de yavaşlama görülmektedir. Bunun sonucu olarak da unutkanlık ve hafıza kaybı baş göstermeye başlamaktadır. Düzenli kiraz tüketimi beyin sağlığına fayda sağlamakta ve bu durumların oluşumuna son vermektedir. Çünkü kirazda bulunan güçlü antioksidanlar beyin hücrelerini tahrip eden serbest radikallere karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Tüm meyveler gibi özellikle kiraz antioksidan yönünden oldukça zengindir.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Vücudumuzda uyku döngüsünün sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için melatonin seviyesinin normal düzeyde olması gerekmektedir. Vücudumuz melatonin salgılanmasını normal düzeyde yerine getirmesine rağmen ses, ışık gibi bazı çevresel faktörler melatonin salgılanmasını olumsuz etkileyebilmektedir. Kiraz ise vücudun melatonin ihtiyacını karşılayarak uykusuzluk sorunu çeken kişilere iyi gelmektedir. Özellikle de gece uyumadan önce kiraz tüketilmesi uykuya geçmeyi hızlandırmaktadır.

Kirazın Kilo Kontrolünde Kullanımı

Kiraza diyet listelerinde yer vermeniz için bazı sebepler bulunmaktadır;– 100 gram kiraz 60 kalori bulundurmaktadır ve bu miktar 1 dilim ekmeğin taşıdığı 90 kaloriden daha düşük bir değerdir.– Kirazın %75’i sudan oluşmaktadır ve kirazda bulunan besin lifi diyet yapan kişilerin daha uzun süre tok kalmasını sağlamaktadır.   Diyetlerinizde kiraz tüketirken dikkat etmeniz gereken nokta ise kirazın kalori miktarının büyük çoğunluğu şekerden meydana geldiği için çok fazla tüketilmemesi gerektiğidir. Çok fazla kiraz tüketimi zayıflamak yerine kilo almanıza sebep olabilir.

İltihap Önleyici ve Ağrı Kesicidir

Kiraz doğal bir antibiyotik gibi iltihapların önlenip geçirilmesinde ve iltihaplanmalara bağlı oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılabilecek mucizevi bir meyvedir. Yapılan araştırmalar sonucu kirazda bulunan antosiyanin maddesinin cyclooxgenase-1 ve cyclooxgenase-2 (iltihap arttırıcı enzimler) maddelerini bastırdığı ve uzun süre kiraz tüketimi sonucunda bu enzimlerin yok olmasını sağladığı ispatlanmıştır.

Bu sebeple aynı şekilde kiraz fibromiyalji ve gut hastalığı gibi ağrılı kas rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca kiraz spor sakatlanmaları sebebiyle oluşan klasik ağrılarada iyi gelmektedir. Bu sebeple doktorlar 1 adet aspirin kullanmak yerine 20 tane kiraz tüketmenin daha etkili olduğunu belirtmektedirler.

Kiraz Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Kirazın en iyi geldiği hastalık gut hastalığıdır. Çünkü kiraz gut hastalığına bağlı oluşan eklem ağrısı ataklarını ortalama %50 oranında azaltmaktadır. Kiraz gut hastalığı dışında diyabet riskini düşürmede, antioksidan özelliği sayesinde kanser hastalıkları riskini azaltmaktadır. Kalp ve damar sağlığını koruması kirazın faydaları arasında bulunup, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve nörolojik hastalıkların birçoğunu da engellemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz