kiraz suyu

Sağlığımız için gazlı içecekler yerine ilk tercihimiz doğal meyve suları olmalıdır. Meyvelerin ve sebzelerin hem kendilerinden hem de sularından faydalanmak mümkün. Öyle ki sadece çocukların değil yetişkinlerin de yaz kış tercih ettiği içeceklerin başında meyve suları gelmekte. Her ne kadar meyve sularının her çeşidini satın almak mümkün olsa da evde hazırlanan meyve sularının tadının ve tazeliğinin üzerine söylenecek söz yoktur.

Yaz mevsimi meyvelerinden olan kirazın suyu da sağlığa faydaları kanıtlanmış meyve sularından biridir. Evde hazırlanacak kiraz suyu mevsimine göre ılık veya soğuk tüketilebilir. Peki, bu meyvenin suyu nasıl elde edilebilir?

İltihaplı romatizma,ödem atma,kanserden kalp krizine,kolesterolden yaşlanmaya kadar birçok hastalık ve duruma çare olabilen kiraz suyunu elde etmek için gerekli malzemeler her evde kolayca bulunur. İsteğe bağlı miktarda kiraz veya kiraz kurusu (250 gr ile başlanabilir.) isteğe bağlı miktarda şeker (hiç konulmaması da mümkündür) ve 1,5 litre su kiraz suyunu elde etmek için yeterli malzemelerdir.

Kirazlar sapları ve çöpleri ayrılmadan olduğu gibi yıkanır. Çünkü bu bölümlerinin de sağlığa faydalı olduğu konular vardır. Tencereye koyulan tüm malzemeler orta ateşte kirazlar yumuşayana kadar kaynatılır. Ocaktan alınan tencere süzgeçten geçirildikten sonra elde edilen kiraz suyu dinlendirilir. Soğuyunca servise uygun hale gelir.

Antioksidan, vitamin ve mineral bakımından oldukça faydalı olan kiraz suyunun tüketilmesi, minimum yirmi adet sebze ve meyvenin sağladığı faydaya eşit miktarda fayda sağlamaktadır. Ayrıca düşük karbonhidratlı bir meyve olduğu için kiraz suyunun kararında tüketilmesi tavsiye edilir.

Araştırmalar artrit ile ilişkili enflamasyonu, azaltmak için kiraz suyunu faydalı olduğunu göstermektedirler. Halk arasında yangı, iltihap olarak da bilinen enflamasyon, çeşitli iç ve dış etkenlere karşı vücudun gösterdiği iltihabi reaksiyonlardır. Kiraz suyunun buna nasıl bir faydası olduğunu öğrenmek için, okumaya devam edin.

Kiraz sağlıklı ve nispeten düşük karbonhidratlı bir meyvedir. Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için kiraz suyunun pek çok faydaları vardır. Eklem iltihabının birçok nedeni vardır, artrit ise sadece bunlardan biridir. Artrit ve gut dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen hastalıklardır. Kiraz suyu inflamasyonla mücadele ederek ağrıyı azaltmada harikalar yaratır.

Kiraz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bir kiraz antioksidanlarla doludur ve bu antioksidanlar vücutta oluşan serbest radikalleri öldürürler. Bir buçuk bardak kiraz suyu tüketen biri yaklaşık olarak 23 meyve ve sebzeye eşit miktarda fayda görür.

Bu faydalardan bazıları şunlardır;

  • Kiraz, özellikle kolon kanseri olmak üzere kanserler, kalp krizi ve felç ile mücadelede yardımcı olan bir bileşik olan antosiyaninler içerir.
  • Kiraz suyu, kandaki ürik asit seviyesi düşürmeye yardımcı olur. Kandaki yüksek miktarda ürik asit guta neden olur.
  • Artrit ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.
  • Kas ağrısı ve sırt ağrısı da düzenli olarak tüketilen kiraz suyu ile kontrol altına alınabilir.
  • Nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi için yardımcı olur.
  • Vücudun herhangi bir yerindeki enflamasyon vişne suyunun düzenli tüketimi ile azalır.
  • Kiraz tüketiminin diğer bir yararı da vücuttaki kolesterol düzeylerini azaltmada yardımcı olmasıdır.
  • Kiraz ayrıca yaşlanma karşıtı anti-aging bileşenler içerir.

Kiraz Suyu Enflamasyonu Nasıl Giderir?

Yeni çalışmalar kiraz suyunun artrit ile ilgili inflamasyonu azalttığını, hatta önlediğini gösterdi. Kiraz gibi ağrıyı azaltma özelliği olan meyve ve sebzeler pek fazla yoktur. Inflamasyonun önlenmesinde yardımcı olan çok güçlü üç antosiyanin vardır

Antosiyaninler, inflamasyonun ortaya çıkmasından sorumlu olan iki enzimi bloke eder. Bu mekanizmaları aspirin ya da başka bir non-steroid anti-inflamatuar ilaç (NSAID) ile aynı şekilde çalışır. Eğer kendinize kiraz almak için dışarı çıkarsanız şunu unutmayın; koyu renk olan kirazlar daha çok antosiyanin içerirler.

Ağrı ve enflamasyon, hem yaşam kalitesini azaltır hem de hareketi engeller. Yapılan bir çalışmada koşuculara maraton gününden 7 gün önce ve maraton gününde kiraz suyu verilmiştir. Kiraz suyu tüketen yarışmacılar, tüketmeyenlere göre daha fazla ağrı hissetmişlerdir. Çalışma diğer meyve suyu veya yapay içecekler ile karşılaştırıldığında, çalıştırmadan önce kiraz suyu içen koşucuların yüzde 23 oranında daha az kas ağrısı sorunu yaşadıklarını göstermiştir.

Egzersiz sonrası ağrı, kas hasarının veya zayıflatıcı yaralanmaların bir göstergesidir. Kiraz suyunun bu etkisi enflamasyonu önlemesine bağlanmıştır. Bir kişi gut olduğunda eklemlerinin çevresinde ürik asit ve kristalleri birikmeye başlar. Bu ürik asit kristalleri hastada çok fazla ağrıya sebep olurlar. Bazı durumlarda, aynı zamanda enflamasyona da neden olurlar. Ürik asit seviyeleri hastanın kiraz suyu tüketmesinden yalnızca bir kaç saat sonra azalmaya başlar.

Enflamasyonu tedavi etmek için gerekli kiraz miktarı, günde 20 tanedir. Vücut; bu kirazlardan 25 miligram antosiyanin elde eder. Enflamasyon ile kiraz arasındaki bu ilişkiyi öğrendiğimden beri daha çok kiraz yemeye özen gösteriyorum. Hadi, sizde deneyin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz